GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

50 filma për Krishtlindjen (nga më i keqi tek më i miri)

Nga Krishtlindje me qira e Ben Affleck në Mrekulli në Rrugën 34″ duke kaluar nëpër Grinchi në pozicionin e 28-të te Mamm kam humbur aeroplanin në top 5, renditja e kinemasë nën pemën e Krishtlindjes

It’s a Wonderful Life feston 70 vjet, por nuk i tregon ato. Bazuar në tregimin The Greatest Gift të Philip Van Doren Ster dhe luajtur nga një mjeshtër si James Steëart, filmi i Frank Capra ruan ende edhe sot gjithë magjinë e një kryevepre të përjetshme: një racë puro në oraret televizive të Krishtëlindjes.

E megjithatë, kur doli për herë të parë në sallat e kinemave (20 dhjetor 1946) u pa si një dështim i plotë dhe u likuidua me vetëm pesë nominime Oscar pa fituar as edhe një.

Vetëm me kalimin e viteve, falë shfaqjeve të shumta nëpër TV e gjithë botës që e shndëruan në një traditë transmetimin e tij çdo 24 dhjetor, Jeta është e mrekullueshme u shenjtërua përgjithmonë në historinë e Hollivudit.

Sot, për të celebruar klasikun, ne ju ofrojmë një superklasifikim me 50 filma të Krishtlindjeve për t’u riparë>>>

50. Deck the halls (2006)

Danny DeVito dhe Mattheë Broderick sfidojnë njërin-tjetrin me dekorime shumëngjyrëshe për të fituar titullin e “Man Christmas”. Për shtëpinë e DeVito u përdorën 14.300 LED. Një buddy për Krishtlindjet e humbura.

49. Surviving Christmas (2004)

Ben Affleck nuk dëshiron të kalojë pushimet vetëm dhe vendos të “marrë me qira” një familje të panjohurish me një shumë prej 250 mijë dollarësh. Një komedi anti-festive, kryesisht e improvizuar, e cila do të aspironte të bëhej Bad Santa “i ri”.

48. Jack Frost (1998)

Michael Keaton rimishërohet në burrë dëbore të ndërtuar nga djali i tij i vogël. Jack Frost u krijua nga buratinët e Jim Henson, por i ngjashëm me George Clooney i cili u largua nga projekti për të xhiruar një tjetër flop, Batman & Robin, duke i lënë “nderin” Batmanit origjinal.

47. Jingle All the Way (1996)

Swarzy baba i shpërqëndruar përpiqet të angazhohet në kërkim të dhuratës së Krishtlindjes aq shumë të dëshiruar nga i biri, një Turbo-Man, por që ka harruar ta blejë dhe tani nuk ka më. Lodra e filmit në të vërtetë u lançua në treg por doli të ishte një flop.

46. Prancer (1989)

Ndërsa Krishtlindja afrohet, një vajzë jetime nga nëna, me një baba të përhumbur fillon të fantazojë për drerin e saj prej lodre; babai i tij eviton për pak të shtypte me makinë një dre të vërtetë, i cili duke çaluar, i preu rrugën. Një Christmas movie i bërë pa “efekte speciale” të asnjë lloji.

45. Four Christmases (2008)

Një drekë e mërzitshme për çiftin Vince Vaughn dhe Reese Witherspoon, të detyruar të vizitojnë katër familjet e prindërve të tyre përkatës, të divorcuar dhe risistemuar. Por nuk mjafton një kast all-star për të bërë Krishtlindjet. Gjatë xhirimeve, aktorja u godit në fytyrë me një pjatë qeramike. Një dëmtim që i kushtoi 5 të qepura.

44. Santa Clause (1994)

Babi i divorcuar, Tim Allen, bindet nga djali i tij të zëvendësonte Babagjyshin e Vitit të Ri. Episodi i parë i trilogjisë mediokre të targuar Disney. Kur Babagjyshi lë Polin e Veriut me fëmijën, mund të shihet Mickey Mouse i fshehur në Hënë që shfaqet prapa sajës.

43. One magic Christmas (1985)

Një nënë e re ka humbur shpirtin e festave; Babagjyshi dhe një engjëll kujdestar do të konspirojnë me vajzën e saj për t’ia rikthyer. Një përpjekje e ngathët diznejane për të plagjiaturuar It’s a Wonderful Life.

42. Christmas with the Kranks (2004)

Tim Allen dhe Jamie Lee Curtis dëshirojnë të shpëtojnë nga konsumatorizmi i zakonshëm i festave për të fluturuar në Karaibe. Gjatë xhirimeve, kasti dhe trupa gëlltitën mbi 10 kg dëborë të rreme. Si të banalizosh një tregim të John Grisham.

41. The Family Stone (2005)

Family reunion në Krishtëlindje, me Sarah Jessica Parker në luftë me sezonin e fundit të Sex and the City dhe që pati vështirësi në gjetjen e një roli që ta dallonte atë nga karakteri i saj televiziv.

40. George Balanchine’s The Nutcracker (1994)

Baleti i Çaikovskit zhvendoset në ekranin e madh në shfaqjen e famshme të Balanchine, me Macaulay Culkin e cila humbi avionin për të bërë “figurinën” e saj të bukur.

39. Ernest Saves Christmas (1988)

Një shofer i ngathët taksie ndihmon Santa Claus-in në pension që të gjejë pasardhës. Santa Claus-i (Douglas Seale) ngjan në mënyrë të pabesueshme me atë të Coca Cola-s; nuk është rastësi që në titujt e fillimit të filmit imazhet e Krishtëlindjes duken imazhe krishlindore të sodës së famshme.

38. Arthur Christmas (2011)

Arthur është djali i Santa Clausit dhe jeton në një Pol Veriu “high-tech”. Filmi i parë i prodhuar në bashkëpunim nga Aardman Animations është i Sony Pictures Animation. Të dy Major kanë kaluar 18 muaj në fazë para-produksioni për të vendosur historinë dhe designin e personazheve, duke impenjar edhe 18 muaj të tjerë pune.

37. Bad Santa (2003)

Billy Bob Thornton një kundrafigurë e keqe e Babagjyshit në xhirimin anti-festiv të Coen. Jack Nicholson dhe Bill Murray refuzuan kapelën ‘e ndyrë’ të Santa Claus-it për të xhiruar respektivisht Something’s Gotta Give dhe Lost in Translation.

36. Scrooged (1988)

Bill Murray i le videoregjistratorët punonjësve në përshtatjen “regeniane” të Këngës së Krishtlindjes së Charles Dickens. Frymëzuar nga Glinda, magjistarja e mirë e Wizard of Oz (1939), fantazma e Krishtlindjes prezente (Carol Kane) tërhoqi buzën e Murray aq shumë sa ia shqeu, duke vonuar xhirimet me aktorin në dhomën e urgjencës.

35. The Polar Express (2004)

Udhëtimi fantazmagorik i një fëmije në bordin e trenit të Krishtlindjes. Filmi i animuar xhiruar live-action, ku Tom Hanks katërplikohet.

34. The Family Man (2000)

Nicolas Cage sheh se çfarë mund të kishte qenë nëse ai kishte marrë një vendim tjetër, 13 vjet më parë në It’s a Ëonderful Life 2.0. Filmi u krahasua edhe me tregimin e Charles Dickens ‘A Carol Carol’. Ferrarin 550 Maranello fantastik, Cage e mori vërtet në shtëpi.

33. Elf – Një elf me emrin Buddy (2003)

Elfi i Babagjyshit lë Polin e Veriut për të zbarkuar në New York në kërkim të babait të tij të vërtetë. Gjatë filmimeve në Tunelin e Lincoln, Will Ferrell shkaktoi disa përplasje duke shpërqendruar drejtuesit e makinave me kostumin e tij të elfit.

32. Bridget Jones diary (2001)

Një londineze tridhjetë vjeçare ia beson faqeve të një ditari disaventurat e saj single. Vetëm për të hyrë në pizhamen krishtlindore të Bridget prej një bestselleri, Renée Zellweger pranoi tarifën qesharake prej 25 stërlinash. Bluza legjendë me drerin veshur nga Colin Firth uthurr “në shtëpi”, për të kursyer në kostot e prodhimit.

31. Vacanze di Natale (1983)

Calà, De Sica dhe Amendola në pistat me dëborë të Cortina-s. Ivo dhe Livio Marcolin janë mbiquajtur “Vëllezërit Sfigheira” për pamjen që pason atë të duetit Righeira. Filmi konsiderohet gurthemeli i trendit të mëpasshëm të ashtuquajtur cinepanettoni.

30. Love Actually (2004)

Në Londrën plot dritë, dashuria është kudo. Teza e filmit sintetizohet në këngën Love Is All Around. Hugh Grant, në dijeni të fobisë së çuditshme të Billy Bob Thornton për objektet antike, ishte përpjekur t’i tregonte një të tillë kolegut mes një skene dhe tjetrës.

29. Grinch (2000)

Përshtatja e dytë, pas cartoon të The Grinch dhe përralla e Krishtlindjeve! (ai që shikon Macaulay Culkin në Mamma kam humbur aeroplanin), marrë nga libri i Dr. Seuss. Për t’u shndërruar në anti-heroin e gjelbër të Krishtëlindjes, Jim Carrey iu nënshtrua 8 orë grim në ditë. Rick Baker dhe Gail Rowell-Ryan futën në xhep Oscarin për trukun më të mirë.

28. Trading Places (1983)

Dy financues të paskrupull zëvendësojnë, për një bast, një biznesmen të bardhë (Dan Aykroyd) me një clochard të zi (Eddie Murphy). Filmi ishte menduar për çiftin Gene wilder dhe Richard Pryor.

27. All i want for Christmas (1991)

Një vajzë 7-vjeçare (Thora) dhe vëllai i saj adoleshent (Ethan Embry) i kërkojnë Santa Claus (Leslie Nielsen) nga dyqanet Macy’s të ndërhyjnë për të kthyer prindërit e tyre të ndarë së bashku.

26. Gremlins (1984)

Një teenager merr një kafshë të vogël misterioze të quajtur Mogëai si dhuratë për Krishtlindje. Mirëpo, kafsha e vogël do të shumohet dhe krijesat do të shndërrohen në Gremlins të tmerrshëm. Ideja e monstrave të vegjël lindi në loft të Manhattan nga një i ri i quajtur Chris Columbus: ditën, loft-i ishte një mjedis i ndritshëm, por natën shndërrohej në një fole monstrash.

25. Serendipity (2001)

Dashuria në shikim të parë midis dy të panjohurve, gjatë dhoping-ut të Krishtëlindjeve. Filmi e merr emrin nga Serendipity 3, një restorant i vërtetë (ku protagonistët shkojnë në takimin e tyre të parë) pranë Bloomingdale’s, ku të dy komunikojnë për herë të parë, dhe disa metra larg nga pista e patinazhi në Central Park, ku shkojnë menjëherë më pas për të patunuar.

24. Black Christmas

Ndërsa festimet e Krishtlindjeve vazhdojnë, disa studentë tmerrohen nga një maniak në anën tjetër të telefonit. Telefonatat e vrasësit u bënë nga pesë persona të ndryshëm, midis të cilëve regjisori Bob Clark, aktori Nick Mancuso dhe një aktore, emri i së cilës nuk përmendet.

23. A Christmas Story (1983)

Një fëmijë i bullizuar nga shokët e shkollës do të donte të kishte poshtë, nën pemë, një pushkë të vërtetë model “Ryder BB”. Pati një debat në epokën në të cilën zhvillohet filmi: disa argumentonin që duhej ambientuar në vitin 1939, për shkak të referencave të shumta për Magjistarin e Ozit.

22. National Lampoon’s Christmas Vacation (1989)

Një ortek me probleme krishtlindjesh përfshijnë Chevy Chase. Filmat e tjerë të serisë janë: National Lampoon’s Vacation (1983), National Lampoon’s European Vacation (1985), Vegas Vacation (1997), National Lampoon’s (2003), Hotel Hell Vacation (2010) dhe Vacation (2015).

21. Miracle on 34th″ Street (1994)

Babagjyshi i mega-store (interpretuar nga Richard Attenborough) pretendon të jetë i vërtetë dhe përpiqet të bindë një fëmijë skeptik (Mara Wilson). Një rimake i klasikut të vitit 1947. Dyqanet e mëdha Macy’s nuk pranuan të lejonin përdorimin e markës së tyre, në kundërshtim me atë që u bë në filmin origjinal.

20. Joyeux Noël (2005)

Në vigjilje të Krishtlindjeve në frontin e luftës ku gjermanët, skocezët dhe francezët harrojnë konfliktin për të festuar të gjithë së bashku. Sepse para se të jenë ushtarë, ata janë qenie njerëzore. Për të rrëfyer një episod të ndodhur gjatë Luftës së Madhe, regjisori Christian Carion u konsultua me dokumente të komandave përkatëse ushtarake dhe letra nga ushtarët.

19. The Muppet Christmas Carol (1992)

Përralla e Krishtlindjeve të Dickens u rishkrua për kukulla nga Jim Henson. Roli i Ebenezer Scrooge i besohet aktorit, Michael Caine. Në film, shihet një dyqan i quajtur “Micklewhite”: emri i vërtetë i yllit britanik është Maurice Micklewhite.

18. The Holiday (2006)

Kate Winslet e Cameron Diaz krejtësisht të panjohura me njëra-tjetrën, jetojnë 6000 milje distancë dhe vuajnë dhimbjen e dashursë së humbur. Falë një reklame në internet, ata vendosin të shkëmbejnë shtëpinë për festat e Krishtlindjeve. Fatkeqësisht, Rose Cottage nuk ekziston: ishte ndërtuar në një fushë brenda për dy javë.

17. Parenti serpenti (1992)

Viti i Ri vjen me zhurmë për një tufë vëllezërish cinikë, që vendosin të heqin qafe të moshuarit dhe prindërit që ia kanë sjellë në majë të hundës, duke vendosur një bombë në sobën e gazit që iu është dhuruar atyre për Krishtlindje. Në script-in fillestar, pleqtë vriteshin me verë metanol.

16. Nightmare Before Christmas (1993)

Krishtlindja përmes habisë në sytë e zi të Mbretit Halloëeen në stop-motion. Ideja lindi nga një kujtim fëmijërie i Tim Burton kur, ndërsa po afroheshin festat, pa një dyqanxhi që hiqte dekorimet e Halloween për t’i bërë vend atyre të Krishtlindjeve.

15. Meet me in St. Louis (1944)

Judy Garland lë mbretërinë e Ozit për të zbarkuar në Panairin e Madh të vitit 1904, në një qytet të St. Louis të rikrijuar në Studios MGM për shumën mbresëlënëse prej 200,000 dollarë.

14. Carol Mickey’s Christmas Christmas (1983)

Versioni dickensian me Mickey Mouse në leckat e Bob Cratchit dhe Scrooge në cilindrin e mashtruesit Scrooge. Emri origjinal i pendës së mirë të vjetër është vërtet, Xhaxha Scrooge.

13. White Christmas (1954)

Dy ish-shokët njohin një dy motra dhe vendosin që së bashku të organizojnë disa shfaqje Krishtlindjesh. Shkruar dhe kompozuar në 1942 për muzikalin Holiday Inn, White Christmas është më e famshmja nga këngët e Krishtlindjeve dhe është disku më i shitur i të gjitha kohërave.

12. A Christmas Carol – Historia më e bukur e Dickens (1970)

Plakushi Albert Fine i frikësuar nga mashtruesi Jacob Marley / Alec Guinness në versionin e ngathët muzikor të A Christmas Carol. Për shkak të kabllove dhe rripave, të domosdoshëm për efektin-fluturues, Guinness siguroi kopjen e fortë që do e ashpërsonte atë.

11. A Charlie Brown Christmas (1965)

Teksa të gjithë janë entuziastë për ardhjen e Krishtlindjeve, Charlie Broën është në depresion sepse ai mendon se kuptimi i vërtetë i festës ka humbur. Krishtlindja më popullore speciale e targuar CBS.

10. Santa Claus – The real story (1985)

Në një Pol të Veriut të shndritshëm plot e përplot me dhurata, vigjilja e Babagjyshit dhe elfit të tij Dudley Moore kërcënohet nga krijuesi i poshtër i lodrave njujorkez, John Lithgoë. Për të tërhequr slitën janë trajnuar drerë të vërtetë.

9. Home alone: Lost in New York (1992)

Kevin është ende në telashe: ngjitet në avionin e gabuar, duke zbritur në Neë Yorkun e tejmbushur me njerëz. Do të jetë një Krishtëlindje nën shenjën e konsumizmit, më i shfrenuar, por do të duhet t’i bëjë llogaritë me banditin Joe Pesci dhe ortakun e tij. Kur vogëlushi kërkon informacion në hollin e hotelit, tipi që i përgjigjet është Donald Trump atëherë pronar i Plaza.

8. Christmas in Connecticut (1945)

Redaktorja e një reviste mobiljesh bën që botuesi i saj të besojë se ajo zotëron një vilë të mrekullueshme dhe është e martuar. Personazhi i Barbara Stanwyck bazohet tek reporterja e Family Circle Magazine, Gladys Taber.

7. A Christmas Carol (1938)

Klasiku i Dickens tregon për shndërrimin e të plakut dhe të guximtarit Ebenezer Scrooge, të vizituar natën e Krishtlindjeve nga tre shpirtra (Krishtlindja e së kaluarës, e tashmja dhe e ardhmja), të paraprirë nga një shfaqja nga fantazmës e kolegut të ndjerë Jacob Marley. Prodhuar nga MGM në epokën e artë të Hollivudit me yllin e kohës, Reginald Owen.

6. The Bishop’s Wife (1947)

Cary Grant është një engjëll i dërguar nga Zoti për të ndihmuar peshkopin David Niven i cili po kalon një periudhë të vështirë. Një shikim nga parajsa (1996) me Denzel Washington dhe Whitney Houston është një remake i këtij kulti.

5. Holiday inn (1942)

Bing Crosby dhe Fred Astaire janë dy balerinë që me një tip dhe një tap mbajnë dashurinë e partnerit të tyre. U deshën dy gota bourbon dhe shtatë clapperboards për të marrë vallëzimin e përsosur “të pijanicit” nga Astaire.

4. Home alone (1990)

I harruar në shtëpi për festat e Krishtlindjeve, Macaulay Culkin harton një plan djallëzor për të neutralizuar “banditët e rubinetit”. Filmi-gangster që ai shikon pa lejen e prindërve është filmi Angels with Filthy Souls noir një citim i noir të Angels with dirty faces.

3. A Christmas Carol – Skllav i arit (1951)

Alastair Sim, Scrooge par excellence në interpretimin e famshëm të Dickens ‘A Carol Christmas. Glyn Dearman, djali që luajti Tiny Tim, u bë një produktor radiofonik dhe, në vitin 1990, prodhoi A Christmas Carol për BBC. Dearman shfaqet në një paraqitje të panjohur në SOS Fantasmi, pra në videoklipin që shfaqet në studion e Murray.

2. Miracle on 34th″ Street (1947)

Një zotëri me mjekër që bën Babagjyshin në dyqanet Macy’s pretendon të jetë i vërteti. I marrë për të çmendur, i moshuari do të mbështetet te Susan i vogël (një Natalie Wood i marrë). Skenat e Macy’s Thanksgiving Day Parade janë ato të paradës së vitit 1946.

1. It’s a Wonderful Life (1946)

George Bailey (James Stewart) është gati të vrasë veten natën në prag të Krishtlindjes; një engjëll do të vijë në ndihmë të tij për ta bërë atë të kuptojë rëndësinë e ekzistencës së tij në tokë. Ideja e “botës alternative të përkeqësuar” është zgjedhur pothujase njësoj si tek Back tp the Future II (Marty vjen në 1985 duke gjetur një Hill Valley të korruptuar).

Ju gjithashtu mund të pëlqeni