GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

60 femrat më të bukura të të gjitha kohërave (sipas nesh)

Nga Marilyn Monroe, stereotipi i bjondes me trupin pin-up dhe Monica Bellucci, ikona e make-it, tek Instamodel-et e reja me një trup të hollë dhe atletik dhe princeshat bashkëkohore, Kate Middleton dhe Meghan Markle. Bukuria femërore e treguar përmes fotografive të grave më të bukura të të gjitha kohërave

Marilyn Monroe, një nga femrat më të bukura të të gjitha kohërave, me flokët e saj me onde ngjyrë platini, trupin plot forma pin-up dhe buzët si zemër të kuqe flakë, mbetet mishërimi i modelit të bukurisë në ikonografinë botërore. Look-u i saj është ende sot ndër më të kopjuarit. Ajo lindi si Norma Jeane Mortenson Baker Monroe, e shndërruar më pas në aktoren simbol të Shteteve të Bashkuara të pasluftës nën emrin e Marilyn Monore, kishte një look të bërë ad hoc në Blonde Room të Max Factor Building, tani një muze në North Highland dhe Hollywood Bulevard.

Ajo u zbulua preu magjistarit të yjeve, makei -up artistit më të kërkuar në kohën e Golden Age të Hollywood, Max Factor, njeriut që ka shpikur look-et më ikonike për ekranin e madh.

Ishte vepër e tij transformimi i Marilyn nga një “brownette” në “blondette”, e bashkëshoqëruar nga make-up-i i duhur. Ndoshta kjo ka qenë koha kur Norma Jean filloi të ndjehej e bukur.

“Askush nuk më kishte thënë ndonjëherë se isha e lezetshme, edhe kur isha e vogël. I duhet thënë të gjitha vajzave, edhe nëse nuk janë”. Edhe më të bukurat fshehin pasiguri. Padyshim që edhe Marilyn kishte (dhe nuk i ka fshehur kurrë ato).

Vite më vonë, koncepti i bukurisë ka ndryshuar dhe gratë me look androgjene, që dikur konsideroheshin onperfekte, janë bërë ikona, jo vetëm estetike, por edhe për nga mënyra e jetesës si top anglezja Kate Moss, pasardhëse e këtij brezi të ri të bukurive apo aktorja amerikane Winona Ryder, me pak forma dhe shumë personalitet.

Dhe pastaj erdhi gjeneratat e re e top, instamodelet, si Gigi dhe Bella Hadid me mikeshën Kendall Jenner, por edhe e pakufijshmja Emily Ratajkowski, dhe të gjitha bukuritë që sfilojnë nëpër pasarelat e Victoria’s Secrets, me trupa të skalitur ngjyrë mermeri, të apasionuara pas fitnesit, dietës së shëndetshme dhe vetë-kujdesit.

Githmonë gjelbërojnë bukuritë e vërteta, gjeneratat e reja të princeshave qëndrojnë në krye të klasifikimeve elegante Kate Middleton, me tërheqjen British të përbërë, si dhe me flokët më të zili në univers, kunata dhe mashkëmoshatarja Meghan Markle, më e reja e mbërritur në oborr është një influencer e vërtetë me stilin e saj saj pavarësisht se nuk i lejohet të ketë një profil në rrjetet sociale.

Për të kënaqur të gjitha shijet, kemi rradhitur 60 ndër gratë më interesante të shekullit të fundit, midis së djeshme dhe të sotmes.

1. Marilyn Monroe

E lindur më 1926, Marilyn Monroe, emri skenik i Norma Jeane Mortenson Baker Monroe, ishte një aktore, këngëtare, model dhe producente kinematografike amerikane. Ikonë e përjetshme, me flokët e platintë platinës dhe buzët e kuqe flakë.

2. Rita Hayworth

Ishte aktore, balerinë dhe këngëtare amerikane. E martuar për herë të tretë me Princin Ali Khan. Një ndër gratë më të bukura dhe joshëse në historinë e kinemasë, Rita Hayworth mbetet në imagjinatën kolektive Gilda e kuqe dhe joshëse.

3. Lauren Bacall

Flokë të gjatë me onde, Lauren Bacall, emri skenik i Betty Jane Perske, ishte një aktore dhe modele amerikane. Në vitin 1999 ajo u rendit e 20-ta në listën e yjeve femra më të mëdha të të gjitha kohërave nga Instituti Amerikan i Filmit.

4. Ava Gardner

Përveç një aktore të jashtëzakonshme, për dy dekada ajo ishte “gruaja më e parezistueshme në Hollywood”. Në këmbët e Ava Gardner ranë miliarderë, regjizorë, sipërmarrës, politikanë.

5. Claudia Cardinale

Aktore italiane, që tani banon në Francë. Është aktorja kryesore e filmit kult “Gatopard” i vitit 1963.

6. Julia Roberts

Julia Roberts e paharrueshme me flokët e saj të kuq kaçurrela në «Pretty Woman». Në 20 vitet e fundit ka fituar katër herë titullin e gruas më të bukur në botë sipas revistës People: në 2000, 2005, 2010 dhe 2017.

7. Maria Grazia Cucinotta

Si Beatrice në filmin “The postman”, interpretimi që e lançoi atë si një ikonë të bukurisë mesdhetare në botë, një rol që ende sot, pas 50 vitesh, i ka mbetur i qepur pas trupit. Zeshkane, me sy të errët, flokë kaçurela, me forma, ajo është një aktore, prodhuese televizive dhe ambasadore e Komen Italia për luftën kundër kancerit të gjirit.

8. Jennifer Lopez

Më 24 korrik mbushi pesëdhjetë vjeç. Dhe çfarë 50vjetori! E njohur edhe me nofkën J. Lo, ajo është një këngëtare, kantautore, aktore, balerine, sipërmarrëse dhe prodhuese diskografike amerikane. Me origjinë portorikane, ajo është një nga eksponentët më të mëdhenj të popit latin komercial. Ana e saj B vlen shumë dhe është e siguruar.

9. Monica Bellucci

54 vjeç, Monica Bellucci është një aktore dhe modele italiane. Sensuale, mesdhetare, e butë, është bërë simbol i bukurisë italiane në botë.

10. Katerina Deneuve

Sot, 75 vjeç, Catherine Deneuve, me pseudonimin Catherine Fabienne Dorléac, është një aktore franceze dhe ambasadore e UNESCO-s. Me një bukuri shic prej parizianeje doc.

11. Ursula Andress

82 vjeçe, bjondja zvicerane Ursula Andress ka qenë një aktore, e njohur mbi të gjitha për interpretimin e rolit të Honey Ryder, vajzës së parë bond në të parën e serive të filmave me James Bond. E paharrueshme në këtë foto me bikini të bardha.

12. Irina Shayk

E lindur në vitin 1981, Irina Shayk është një supermodele dhe aktore braziliane. Ka qenë një nga engjëjt ikonë të Victoria’s Secret. Adhuron të bëjë boks. Tani një nga gratë për t’u pasur më shumë e zili në planet për shkak të ish-partnerit të saj Bradley Cooper.

13. Virna Lisi

Klass 1936, Virna Lisi, emri skenik i Virna Pieralisi, ishte një aktore italiane. Ka fituar çmime të shumta për interpretimet e saj dhe ka mbetur në zemrat e shumë personave për klasin e saj, sytë e saj të bukur të akullt dhe flokët flokëverdhë.

14. Katharine Hepburn

Lindi në vitin 1907, Katharine Hepburn ishte një aktore amerikane. Karriera e saj zgjati më shumë se shtatëdhjetë vjet.

15. Ingrid Bergman

Lindur në 1915, Ingrid Bergman ishte një aktore suedeze. Gjatë karrierës së saj, ajo ka luajtur në filma të shumtë si evropianë dhe amerikanë. E bukur, e ftohtë, shumë elegante, nordike. Ajo ishte nëna e Isabella Rossellinit.

16. Jennifer Aniston

50 vjeç, Jennifer Aniston, është një aktore, regjisore dhe producente kinematografike amerikane. Prerja e tij e shkallëzuar dhe mèches e saj në kohërat e Friends nuk harrohen. Roli ikonik “The Rachel” i krijuar nga hairstylisti dhe miku i yllit Chris McMillan, në vitet nëntëdhjetë, kthehet në mënyrë periodike në trendet e pasarelave dhe midis yjeve.

17. Romy Schneider

Lindur në Vjenë në 1923, Romy Schneider ishte një aktore gjermane e natyralizuar gjermane. Për të gjithë mbetet princesha Sissi, me flokët e gjatë e të fryrë.

18. Angelina Jolie

43 vjeç, me sy të gjelbër të madh dhe buzë të plota, Angelina Jolie është një aktore, producente kinematografike dhe regjisore amerikane me nënshtetësi kamboxhiane, filantrope dhe ambasadore e UNHCR, fituese e dy çmimeve Oskar. Është modeli i bukurisë referencë për ata që i afrohen mjekësisë estetike.

19. Isabella Rossellini

66 vjeç, Isabella Rossellini është një aktore dhe modele italiane. Ajo është vajza e Ingrid Bergman dhe Roberto Rossellini. Elegante, e bukur, sensuale. Për shumë njerëz njihet ende si Dorothy seksi e filmit “Blue Velvet”.

20. Bar Refaeli

33 vjeç, biondja Bar Refaeli është një top modele izraelite. Adhuron sportin dhe ushqimin e shëndetshëm.

21. Mila Kunis

35-vjeçarja Mila Kunis është një aktore, modele dhe dopjuese ukrainase e natyralizuar amerikane. Me sy të mëdhenj e të gjelbër dhe flokë të errët, është bashkë me kolegun Ashton Kutcher.

22. Scarlett Johansson

34 vjeç, Scarlett Johansson është një aktore, këngëtare dhe modele amerikane. Aktorja sekssimbol, filloi të bjerë në sy me rolet e saj në filmat “Njeriu që i pëshpëriste kuajve”. Buzë të plota, sy të gjelbërt dhe lëkurë shumë të njomë.

23. Grace Kelly

Lindur në 1929, Grace Patricia Kelly ishte një aktore amerikane. E martuar me Rainier III në 1956, ajo u bë dhe princesha e Monakos. Ekstremisht bjonde, elegante, perfekte.

24. Lucy Liu

50 vjeç, Lucy Liu është një aktore dhe dopjuese zëri amerikane me origjinë aziatike. Mjaft bukur në ministaturën e saj (një metër e gjashtëdhjetë), ka qenë një Charlie’s Angel në krah të Dreë Barrymore dhe Cameron Diaz.

25. Uma Thurman

48 vjeç, Uma Thurman është një aktore dhe producente kinematografike amerikane. Ajo është veçanërisht e njohur për interpretimin e Mia Ëallace në kultin e Quentin Tarantino “Pulp Fiction”, ku ka veshur një paruke me një kasketë të zezë.

26. Diane Kruger

42 vjeç, me një fytyrë të përsosur dhe sy blu, gjermanja Diane Kruger ka një të kaluar si modele. Ia arriti të aktrojë dhe të korrë sukses me “Troy”.

27. Heidi Klum

45 vjeç, Heidi Klum është një model, stiliste dhe drejtuese tv gjermane e natyralizuar amerikane.

28. Kate Winslet

42-vjeçarja Kate Winslet është një aktore britanike. E ka marrë nominimin e saj të parë për çmimin Oskar për rolin e saj mbështetës në “Reason and feeling”, përpara se të arrinte famën globale me kolosalin “Titanik”. Është krenare për format e tij.

29. Cameron Diaz

Biondja 46-vjeçare Cameron Diaz është një aktore dopjuese zëri amerikane. E famshme për rolin e saj si Mary Jensen në “Everybody Crazy for Mary” dhe për filmin “The Mask – From zero to myth”, ajo është kundër fotove retushuese me Photoshop.

30. Sienna Miller

36-vjeçarja Sienna Rose Miller është një aktore, modele dhe stiliste britanike me origjinë amerikane. Shumë bionde dhe lëkurë të pastër, ajo ka thyer shumë zemra.

31. Keira Knightley

33-vjeçarja Keira Knightley është një aktore britanike. Ajo mori njohje publike falë suksesit të komedisë “Dreaming of Beckham”.

32. Eva Mendes

Klass 1974, Eva Mendes është një aktore dhe modele amerikane me origjinë kubaneze. Ajo filloi të recitojë në fund të viteve 1990. Është mjaft pranë me Ryan Gosling.

33. Winona Ryder

46-vjeçarja e ëmbla, ish – e dashura e vështirë, aktorja Winona Ryder mbetet për të gjithë ish-e dashura e Johnny Depp. Sot ajo është lumturisht e fejuar, por nuk zbulon me kë.

34. Miranda Kerr

35 vjeçe, Miranda May Kerr është një supermodele australiane, e famshme për faktin se nga viti 2007 deri në 2013 ishtë një nga Engjëjt e Victoria’s Secret. Adhuron makeup natyrale dhe produkte organike të bukurisë.

35. Taylor Swift

28 vjeçe, Taylor Swift është një fenomen i muzikës pop dhe një ikonë e stilit. Kasketa e saj bjond-platin me me fije është imituar shumë gjatë muajve të kaluar. Më sytë blu dhe trup të hajshëm, ajo pëlqen të luajë me outfit dhe makeup.

36. Blake Lively

31-vjeçe, biondja e Blake Lively është një aktore dhe modele amerikane. Duke u ngritur në lartësinë e rolit të Serena van der Woodsen në serialin televiziv ” Gossip girl”, sot ajo është e mirëpranuar nga regjisorët dhe markat e modës. Është një mama lumturisht e martuar me aktorin Ryan Reynolds.

37. Freida Pinto

Më shikim të thëllë dhe inteligjente, 34 vjeç, Freida Pinto është një aktore dhe modele indiane. Arriti famën në nivel ndërkombëtar duke marrë pjesë në “The Millionaire” më 2008, një film që shënoi debutimin e saj.

38. Olivia Wilde

34 vjeç, me sy të gjelbërt prej maceje dhe konture porcelani, Olivia Wilde, emri i artit i Olivia Jane Cockburn, është një aktore amerikane.

39. Jane Fonda

81-vjeçarja Jane Fonda është një aktore dhe producente kinematografike amerikane. Ka fituar dy Çmime Oskar si Aktorja më e mirë protagoniste në 1972 për «A ring for Inspector Klute» dhe më 1979 për «Going back home».. Videot e saj të aerobisë kanë bërë histori. Sot është akoma një testimonial e bukurisë (e shkëlqyeshme).

40. Kim Basinger

65 vjeç më 8 dhjetor, Kim Basinger aktore amerikane. Aktorja seksi simbol e viteve tetëdhjetë, ajo bëri debutimin e saj në 1978 me filmin televiziv “Fantazma e fluturimit 401”. Ekstremisht bjonde, me sy të akullt dhe me trup sensual.

41. Brook Shields

52-vjeç, aktore-fëmijë gjithmonë në qendër të vëmendjes, bukuroshja Brooke Shields është e ndarë midis aktrimit dhe modës. Flokë të gjatë kafe, sy blu dhe me pamjen si të një Lolite të përjetshme.

42. Christy Turlington

Sytë e gjelbër dhe lëkurë qelibar, 49 vjeçarja, Christy Nicole Turlington është një supermodele amerikane, me babai amerikan dhe nënë e salvadoriane. Sot ajo i është përkushtuar sportit dhe bamirësisë.

43. Claudia Schiffer

48 vjeçe, Claudia Schiffer është një topmodele gjermane që arriti kulmin e popullaritetit të saj gjatë viteve nëntëdhjetë, kjo edhe për shkak të ngjashmërisë së saj me Brigitte Bardot. Shumë bjonde, sensuale, sot ajo është mama me kohë të plotë.

44. Gisele Bündchen

38 vjeçe, Gisele Bündchen është një supermodele dhe aktore braziliane. U zbulua në 1994 nga menaxheri i agjencisë Elite Model Management në një McDonald’s në Sao Paulo. Nga aty pushtoi pasarelat e mëdha. Shpërthimi i saj në botën e modës është i famshëm ashtu siç edhe trupi i modeluar mirë nga joga dhe pilates.

45. Naomi Campbell

48-vjeçarja Naomi Campbell është një supermodele, aktore dhe këngëtare britanike. E mbiquajtura Venera e Zezë, ajo u përfshi nga revista People midis 50 grave më të bukura në botë. Ka një pasuri prej rreth 48 milion dollarësh. Dhe një fizik ghithnjë të përsosur.

46. Audrey Hepburn

Lindur në 1929 në Belgjikë, Audrey Hepburn ka qenë një aktore dhe një ikonë e bukurisë. Filmat e saj, si «Breakfast at Tiffany’s» dhe «Sabrina», janë bërë kult. Ashtu si vetullat e mirërcaktuara dhe fiziku i saj elegant.

47. Liz Taylor

E lindur në vitin 1932, Liz Taylor ka qenë një aktore, filantropiste dhe stiliste britanike e natyralizuar amerikane, e konsideruar diva e fundit e madhe e epokës së artë të Hollivudit. Sytë e saj të mëdhenj vjollcë kanë mbetur të gdhendur në kujtesën e shumë njerëzve.

48. Sophia Loren

84 vjeçe, Sophia Loren, emri i artit të Sofia Villani Scicolone, është një aktore italiane. Ndër aktoret më të famshme në historinë e kinemasë, Loren hyn në botën e artit të shtatë shumë e re dhe së shpejt u bë e njohur për talentin e saj dhe fizikun e papërmbajtshëm.

49. Brigitte Bardot

84 vjeçe, Brigitte Bardot, e njohur edhe edhe si B.B., është një aktore, ish-modele, këngëtare, balerinë dhe aktiviste franceze. Bikini i saj tij në vitet gjashtëdhjetë konsiderohet skandalozisht seksi.

50. Jane Birkin

E lindur në vitin 1946 në Mbretërinë e Bashkuar, Jane Mallory Birkin është një aktore dhe këngëtare britanike që ka punuar kryesisht në Francë, ku është skandalizuar së bashku me këngëtarin dhe intelektualin Serge Gainsbourg. Veshjet e saj e kanë bërë një ikonë.

51. Sharon Stone

E lindur në vitin 1958, Sharon Vonne Stone është një aktore, producente kinematografike dhe ish-modele amerikane. Ajo e bëri debutimin e saj në 1980 në “Stardust Memories” nga Woody Allen.

52. Kate Moss

44 vjeçe, angleze, Kate Moss është një topmodele dhe stiliste, që shfaqet në kopertinën e mbi 300 revistave. Trupi androgjen, flokët bionde dhe sytë e gjelbër si mace, kanë imponuar një mënyrë të re fiziciteti në pasarelat e modës.

53. Penélope Cruz

44-vjeçarja Penélope Cruz është një aktore spanjolle. Në karrierën e saj ajo është nominuar tre herë për çmimet Oskar. Bukuri mesdhetare me sy të mëdhenj të errët.

54. Emily Ratajkowski

Emily Ratajkowski, modelja si dhe aktorja amerikane 27-vjeçare doli në pah falë videove “Blurred Lines” nga Robin Thicke (Ft. T.I. & Pharrell William) ku në versionin e pacensuruar paraqitej topless marramendëse. Profili i saj në Instagram me mbi 21 milion ndjekës, është u pasur me fotografi që e tregojnë gjysëm nudo, që ajo vetë e ka quajtur një “revistë feministe seksi”.

55. Gigi Hadid

Ajo është vetëm 23 vjeçe, amerikane me prejardhje jordaneze, me qerpikë të gjatë, flokët bjonde, fytyrën e rrumbullakët dhe vetullat e harkuara, është instamodelja që pushtoi pasarelat e të gjithë botës së bashku me motrën e saj Bella. Është një gjeneratë e re e modeleve të bukura dhe të shëndetshme. Asaj i pëlqen të bëhë sport dhe trupi i saj harmonik me një lartësi 1.78 cm e tregon atë.

56. Charlize Theron

Ajo është nga Afrika e Jugut, klass 1974, ka marrë çmime dhe nominime për interpretimet e saj, duke përfshirë edhe atë të paharruarën e një seriali-vrasëeje për “Monster” (2003).

57. Beyoncé

Për fansat e saj të Queen Bee, ylli fitues i çmimit të yllit pop amerikan në Teksas, ka fituar 23 çmime Grammy me 19 triumfe solo, është një ish-i Destiny’s Child. Me 125 milion ndjekës në Instagram, tre fëmijë, Blue Ivy, dhe binjakët Rumi dhe Sir, kishte me producentin dhe muzikantin Jay-Z është një donan që ka bërë biznesin dhe talentin e saj në një biznes.

58. Michelle Pfeiffer

Aktore amerikane, e lindur në 1953, ajo e arriti famën ndërkombëtare si Elvira Hancock në “Scarface”, në 1983 përkrah Al Pacino. I paharrueshëm është interpretimi i saj si Cat Woman në «Batman, kthimi», me buzë me shkëlqim dhe një trup të mbështjellë me një jumpsuit të zi me shkëlqim.

59. Meghan Markle

Dukesha e Sussex, 37 vjeçe, lindur në Kaliforni e me origjinë afro-amerikane, është gruaja më e ndjekur e momentit. Ish-aktorja e shndërruar në një “princeshë amerikane” pasi martesës me Princin Harry të Anglisë, është modeli i bukurisë që i frymëzon të gjitha. Shtatzënë me fëmijën e saj të parë, në prill do të lindë foshnja mbretërore, ajo është në gjendje të nxjerrë obsesione bukurie si një ndezës i vërtetë. Por nuk ka profile sociale.

60. Hairstyles nusërie. Më e bukura nga celebs

Kate Middleton, 37 vjeç, angleze dhe bashkëmoshatare me kunatën Meghan Markle, është një simbol i elegnazës britanike. Sportive, nënë e tre fëmijëve, përfaqëson modelin bashkëkohor të princeshës. Pamja e saj ikonike, flokët kafe me onde dhe faqet rozë janë ndër më të imituarët.

Materiali është përgatitur nga stafi i GT

You might also like