GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Bono Vox, 60 vjet mes muzikës dhe angazhimit shoqëror

Bono i U2 mbushi 60 vjeç. I lindur më 10 maj 1960 në Dublin, i vogli Paul David Hewson ishte një fëmijë kurioz, por edhe mendimtar, i interesuar për teatrin ashtu si për historinë, pikturë dhe shahun që nga fëmijëria e hershme. Ende adoleshent ai humbi të ëmën dhe gjeti ngushëllim në një pasion, prelevant mbi të tjerët: muzika. Për t’i prekur telat e të riut Bono Vox (kështu ia vuri nofkën një mik, i frymëzuar nga Bonavox, një dyqan aparatesh akustike në kryeqytetin irlandez), ishin artistët guximtarë si Thin Lizzy, Patti Smith, Clash dhe Ramones. Por duke mos shkëlqyer si kitarist djaloshi shpejt iu përvesh këngës, duke marrë pjesë nëpër grupe të vogla lokale. Në 1976, ende gjashtëmbëdhjetë vjeçar, iu përgjigj një njoftimi të botuar në tabelën e buletineve shkollore nga Larry Mullen JR, për t’u bërë pjesë e Feedback-ut, nga ku më pas u bë Hype dhe së fundi U2.

I ndjeshëm, karizmatik i natyrshëm dhe determinant, Bono shpejt u bë shpejt folësi dhe frontman i grupit, që me shpejtësi nisi rrugën drejt suksesit. Nënshkroi një kontratë me Island Records dhe debutoi me albumin ‘Boy’ në 1980. Puna e tyre e tretë, ‘War’ në 1983 i dekretoi suksesin në Mbretërinë e Bashkuar; LP përmbante të dhimbshmen ‘Sunday Bloody Sunday’, tekst që i përkushtohej gjendjes së vështirë politike irlandeze: Revista Rolling Stone i zgjodhi ata grupi më i mirë i vitit. Vokacioni i Bonos dhe i të tijve drejt angazhimit vazhdoi të shprehej edhe në verën e vitit 1985, me pjesëmarrjen në Live Aid të Bob Geldof. Bono atë vit mori pjesë në Artists United Against Apartheid të Little Steven dhe në 1986 në turneun e Amnesty International, së bashku me Peter Gabriel, Sting dhe Joan Baez.

Albumi pas albumit zëri i Bono, fillimisht shumë i thatë duke pasur parasysh moshën e tij shumë të re, ishte bërë më i pjekur dhe më i thellë, falë edhe leksioneve të kantos dhe konfirmimi ndërkombëtar i famës erdhi në vitin 1987 me ‘The Tosh Joshua’; me kalin fitues ‘With Or Without You’, disku ishte zanafilla e një turneu prej gati nëntë muajsh nëpër botë, një prelud i live kolosale të viteve ’90 të nisura me ‘Achtung Baby’.

Gjatë rrugëtimit të gjatë me U2, këngëtari vazhdoi të shkruante pjesën më të madhe të teksteve të grupit, duke u përqëndruar shpesh më shumë mbi temat alternative sesa atyre klasike të rock, në plan të parë mbi politikën dhe fenë. Prandaj nuk është për t’u habitur që edhe angazhimi i tij humanitar vazhdoi: Bono përdori famën e tij për të gjeneruar vetëdije mbi shumë probleme globale, duke përfshirë fansat dhe jo vetëm ato. Përgjatë viteve, është takuar me liderë botërorë për të diskutuar me ta çështje të tilla si lehtësimi i borxheve për vendet në zhvillim, uria botërore apo AIDS dhe ka ushtruar presion pa u lodhur për shumë kauza – përfshirë atë evropianiste – duke kontribuar personalisht në themel të dy organizatave joqeveritare: DATA dhe ONE. Në 2005, Bono dhe Alison (e dashura e tij e përjetshme e më pas gruaja e tij) krijuan linjën e veshjeve Edun. Aktivizmi i shumtë bëri që ai të zgjidhej “Personi of the Year” nga TIME, së bashku me Bill dhe Melinda Gates.

Në 2006, U2 bashkoi forcat me Green Day për të regjistruar një kover të ‘The Saints Are Coming’, të Skids, për bamirësi për rindërtimin e New Orleans pas uraganit Katrina dhe vitin pasardhës ata kontribuan në compilation ‘Instant Karma’: The Amnesty International Campaign to Save Darfur’. Apogjeza e mirënjohjes ndaj këtyre përpjekjeve për këngëtarin ishte padyshim kandidimi për çmimin Nobel për Paqen 2006 dhe titulli fisnik kalorsiak i dhënë nga mbretëresha Elizabeth II në 2007.

Pavarësisht disa polemikave që kanë shënuar punën e tij gjatë viteve të fundit, Bono Vox nuk është tërhequr kurrë, edhe në ngjarjet më të fundit: 17 marsin e kaluar ai në të vërtetë ka dashur të thotë djalën e tij personale për të falënderuar heronjtë e Shëndetësisë për përpjekjet e tyre gjatë Pandemisë COVID-19, në të cilën për fat të keq ne jemi ende të zhytur. E bëri këtë me një këngë të pabotuar më parë, ‘Let Your Love be Know’, të publikuar në sitin zyrtar të U2, duke deklaruar se u frymëzua nga vetëmohimi i italianëve. Dihet që Bono ka patur shumë bashkëpunime artistike gjatë karrierës së tij, dy nga ato më frytshmet kanë qenë me Luciano Pavarotti dhe Sugar Fornaciari (Zucchero).

You might also like