GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Çfarë duhet të pish, për të shuar etjen dhe për t’u dobësuar!

Pijet në verë na ndihmojnë të luftojmë kundër nxehtësisë, të hidratohemi siç duhet dhe të mos zihemi me peshoren

Sigurisht që kur bën shumë nxehtë duhet të pimë më shumë. Ekuacioni është matematik dhe duhet të respektohet me kujdes nëse nuk duam të pësojmë shqetësime të dëmshme dhe të dëmtojmë shëndetin tonë. Por, pijet nuk janë të gjitha njësoj: për etjen e verës ju duhet të zgjidhni me mençuri pijet për të ruajtur ekuilibrin e trupit si dhe në të njëjtën kohë t’i shijoni.

Ujë

Uji është gjithmonë zgjidhja më e mirë në të gjitha stinët. Nuk përmban kalori, kështu që ne mund ta shuajmë etjen tonë sipas vullnetit, duke e zgjedhur atë natyral ose të gazuar sipas shijeve tona. Pirja e ujit kullon lëngjet e tepërta, eliminon toksinat dhe e bën lëkurën të ndritshme dhe të hidratuar mirë. Përveç kësaj, gjithashtu ndihmon për të humbur peshë: zakoni i pirjes së dy gotave me ujë para se të ulemi në tavolinë rrit ndjenjën e ngopjes dhe ndihmon për të ngrënë më pak, e gjitha kjo në avantazh të linjave tona. Për t’i dhënë më shumë gjallëri, ju mund të shtoni disa pika lëng limoni dhe një fetë me fruta të freskëta: ajo do ta shuajë edhe më shumë etjen.

Çaj i ftohtë, OK, por…

Çaji në shishe dhe në përgjithësi ai i paketuar dhe i gatshëm për t’u pirë, shpesh është shumë i ëmbël. Ka një shije shumë të këndshme, por ne i kushtojmë vëmendje numrit të kalorive dhe shëndetit të dhëmbëve. Më mirë ta përgatisni në shtëpi me bustina, ftoheni dhe ruajeni në frigorifer në një shishe ose në një karak, kështu që gjithmonë do ta keni në dispozicion të freskët. Më mirë të mos i shtoni sheqer: kush ka vështirësi të bjerë në gjumë në mbrëmje, mund të zgjedhë versionet e dekafeinatos.

Lëngje dhe ekstrakte

Vlen i njëjti debat që bëmë më sipër për çajin: është më mirë të përgatitësh pije frutash në shtëpi. Lëngjet industriale zakonisht janë shumë të ëmbla: nëse nuk mund të heqim dorë praktikisht nga produkti i paketuar, është më mirë të preferojmë varietetet pa sheqer të shtuar. Por, në vend të kësaj ne mund të përgatisim lëngje frutash në shtëpi, nuk ka rëndësi nëse janë smoothies, të centrifuguar ose ekstrakte, ne jemi të sigurt që kemi siguruar një përzierje të shkëlqyeshme të vitaminave dhe mineraleve, që është e përsosur për të zëvendësuar ata që humbëm përmes djersitjes. Një smoothies i mirë ose një ekstrakt i frutave dhe perimeve është gjithashtu edhe një rostiçeri që mund ta shoqërojmë me një dolli ose një sanduiç të lehtë.

Çajra aromatikë

A kemi provuar ndonjëherë një përzierje të freskët me fruta të kuqe, boronica ose xhenxhefil? Çajrat bimore nuk janë të mira vetëm në muajt e dimrit, kur ne duhet të heqim të ftohtin nga eshtrat ose të trajtojmë të ftohtin: ato na ofrojnë një përzierje aromash të mira që ia vlen të eksplorohen për të zbuluar të preferuarën tonë. Nëse jemi kreativë, ne mund të shpikim përzierjen tonë ideale, për shembull duke shtuar disa feta pjeshke të përzier me boronicë dhe fruta të kuqe, shumë i përshtatshëm për kullimin e lëngjeve dhe lehtëson shumë këmbët që na rëndojnë: ju mund ta përzieni atë me ujë të nxehtë, pastaj filtrohet dhe ruhet në frigorifer. Ose mund të provoni një përzierje me kopër dhe gjethe të freskëta nenexhik, ndoshta me pak xhenxhefil, për t’i dhënë pijes një shije mahnitëse.

Është koha e aperitivit

‘Ora e lumtur’ është një takim shumë i parashikuar dhe shumë emocionues si në qytet dhe në pushime. Është gjithashtu një kohë e tundimeve të mëdha, duke përfshirë pije alkoolike, ushqime hiperkalorike dhe pijeve me shumë sheqer. Në qoftë se është shumë nxehtë, më mirë i shmangni pijet me alkool, të cilat rrisin ndjesinë e nxehtësisë, janë bomba kalorike dhe janë të këqija për shëndetin tuaj. Në vend të pijeve me sheqer, mund të shijoni një lëng natyral të mirë portokalli, ose limon me ujë mineral të gazuar (në mënyrë që të përfitoni nga limoni, mos i shtoni sheqer!). Agrumet janë të pasura me vitaminë C dhe minerale, shuajnë etjen dhe kanë pak kalori; limoni në veçanti, sidomos nëse konsumohet esëll në mëngjes, ka meritën e ribalancimit të bilancit alkalik të organizmit.

You might also like