GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

Destinacione ekstreme, vende udhëtime për më guximtarët

Disa vende të planetit tonë janë aq atipike saqë vetëm fakti që janë të banuara (jo të gjitha) i bën ato thjesht të jashtëzakonshme. Për këtë arsye kemi vendosur të zgjedhim për ju disa nga vendet më ekstreme në botë, vendudhëtime vetëm për udhëtarët më të guximshëm. Vendi i parë (në foton lart) në renditjen tonë, është Outback.

2. Ladakh, me vendkalimin më të lartë të karrocuar në botë

E fillojmë këtë udhëtim nga Ladakh, Indi, një shtet i vendosur në një luginë midis Himalajeve dhe Karakorum. Thuhet se ajo krenohet me vendkalimin më të lartë në botë dhe ku praktikisht nuk ka pemë, por nga ana tjetër është plot me manastire budiste. Këtu urat tronditëse për këmbësorë i bashkangjiten mureve të frikshme të grykave nga ku mund të admirohen majat e mbuluara me borë

3. McMurdo, vendi më jugor i globit, i arritshëm vetëm me anije

Veçanërisht ekstrem është McMurdo, një bazë e përhershme amerikane në Antarktidë. Shtrihet në ngushticën me të njëjtin emër, në zonën jugore të ishullit Ross dhe në vitin 1902 u ndërtua vendqëndrimi Discovery, mbi një shkëmb vullkanik. Është vendi më jugor në botë, i arritshëm vetëm me anije.

4. Xhibuti, me temperaturat që i kalojnë 50°C

Xhibuti, në Bririn e Afrikës, është një vend fare i vogël, por në gjendje për të na çmeritur. Këtu marrin jetë disa liqene, përfshirë atë të Assal, i cili gjendet 155m nën nivelin e detit, i mbyllur në një pellg të egër të dominuar nga male të ashpra, është pika më e ulët në kontinentin afrikan. Temperaturat në këtë vend i kalojnë 50°C dhe uji ka një përqëndrim kripe të barabartë me 350g për litër, 10 herë më të lartë se ai i oqeaneve.

5. Mali Uashington, mali i vogël më i rrezikshëm në botë

Padyshim magjepsës, por ekstrem, është mali Uashington në New Hampshire; maja më e lartë në Shtetet e Bashkuara Verilindore, e njohur edhe si mali i vogël më i rrezikshëm në botë. Gjatë gjithë vitit, në fakt, duket bora që bie nga qielli dhe ngjitet në tokë, erërat fryjnë me shpejtësinë më të lartë të regjistruar ndonjëherë dhe temperaturat janë aq të ulëta sa hipotermia është e zakonshme. Megjithatë, gjatë verës, rënia e temperaturave mund t’ju bëjë të humbni vetëdijen.

6. Parku Kombëtar Madidi, me disa prej bimëve më helmuese në Tokë

Jo më pak është Parku Kombëtar Madidi në Bolivi, ku bimësia e dendur, jeta e egër, lumenjtë që rrjedhin dhe ujëvarat bubullitëse përzihen me disa nga bimët më helmuese në Tokë. E jo vetëm kaq, pickimet e merimangave dhe të insekteve të tjera në këtë vend mund të rezultojnë fatale.

7. Oymyakon, vendi më i ftohtë i banuar në botë

Ndërsa Oymyakon, është vendbanimi më i ftohtë në botë. Ndodhet në rajonin Yakutia të Siberisë dhe temperaturat në dimër mund të bien nën minus 60 ° C.

Mjaft të thuhet se është riemëruar “qyteti-frigorifer” ose “poli i të ftohtit”.

8. Depresioni i Danakil, me zonën më të nxehtë në botë

Një destinacion për udhëtarët ekstremë është edhe Depresioni i Danakil në Etiopi, ku shfaqet një pellg i kripur pothuajse pa pikë hijesh.

Në 150 m nën nivelin e detit, është pika më e ulët e Afrikës dhe thuhet se është rajoni më i nxehtë në botë.

9. Bikini Atoll, me nivele të rrezikshme rrezatimesh

Bikini Atoll, i përbërë nga 23 ishuj të vegjël, është pjesë e Ishujve Marshall dhe midis viteve 1946 dhe 1958 kanë qenë vend për testet bërthamore gjatë Luftës së Dytë Botërore. 23 pajisje bërthamore janë shpërthyen nga Shtetet e Bashkuara në shkëmbinjtë koralorë të ishullit, në ajër, në brendi të ishullit dhe nën ujë. Në fakt, vetë Bikini Atoll ka shfaqur nivele të rrezikshme rrezatimi që e kanë bërë ishull të pabanueshëm edhe sot e kësaj dite.

10. Outback, mes qiejve të pafund dhe gjarpërinjve

Së fundi, Outback në Australi, ku përveç rërës së shkretëtirës Simpson dhe tokës së kuqe të vargmaleve McDonnell, ka vetëm spinifex, nxehtësi dhe qiej të pafund. Një rrip shumë i gjatë toke që shkon nga maja jugore e Australisë kontinentale deri në Darwin, në skajin verior. Shpesh i vetmi tingull që dëgjoni është kakaritja melankolike e sorrave. Poashtu e adhurojnë edhe gjarpërinjtë.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More