GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Edi DELIU – Princi i vogël me ëndrrat e mëdha

Mos i besoni pamjes… Pas asaj pamjeje si prej një djali të mirë fshihet një kampion i pamëshirshëm i cili synon të bëhet piloti më i shpejtë në botë. Numri një! Asnjë alternativë, asnjë plan B. Po flasim për Charles Leclerc, natyrisht, për Princin e Vogël që po i bën miliona tifozë të Ferrari të ëndërrojnë. Është Cavallino i skuderisë legjendare, në Kampionatin e ri Botëror të F1 që do të fillojillojë së shpejti në Australi. Sigurisht, i preferuari i të gjithëve është gjithmonë ai, Lewis Hamiltoni, njeriu i makinës Mercedes.

Por Ferrari nuk mund të pranojë të mbartë një rol vartësi. Maranello nuk ka festuar një Botëror që nga viti 2007, që kur Kimi Räikkönen fitoi titullin duke parakaluar hijen e madhe tek Ferrari të Michael Schumacher (pesë suksese radhazi me Kokëkuqen mes viteve 2000 dhe 2004). Dhe meqenëse pasionet bëjnë xhiro të pafundta dhe më pas kthehen… na pëlqen të mendojmë se Charles, në Maranello, ka zënë vendin e Kimit në zemrën e ferraristëve.

Nuk ka më entuziazëm rreth Sebastian Vettel, por edhe nëse ka ndopak, ai ndjehet vetëm për një shkallë të ulët gjeneracionale. Ferrari i kuq i së ardhmes ka fytyrën e Charles Leclerc, i cili ka firmosur deri në vitin 2024. mjaftoi sezoni i parë për ta bërë më të dashurin. Rekordi i poleve të vitit 2019 (7!), suksesi i parë në Spa (si Schumacher!) dhe apotheoza e Monzës (piloti më i ri i Ferrarit i të gjitha kohërave) e kanë bërë atë më shumë sesa një të paracaktuar. Charles është shpresa e madhe e gjeneratave të reja dhe jo vetëm e Ferrarit. Mezi po presim për ta parë në pistë pistᯡ, teksa përballet me Hamiltonin, Verstappen dhe me këdo tjetër që do të gjendet midis makinës së tij numër 16 dhe ëndrrave të tij.

Mezi po të presim për të parë nëse instinkti i tij i ri dhe i pacipë si sulmues do të gjejë një kompromis të virtytshëm me ekuilibrin e pjekurisë. Numri 16 ka qenë edge në fanelat e Joe Montana, qendërmbrojtësit historik i San Francisco 49ers, i kampionit të botës Daniele De Rossi tek Roma dhe i Pau Gasol tek Spurs të San Antonios. Talente që kanë kanë shkruar faqe të tëra në legjendën e sporteve. Një ditë, shpresojmë, do ta kujtojmë si numrin e Ferrarit të Charles Leclerc, Princit të Vogël.

You might also like