GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

I shkatërrojnë folenë dhe vezët, mama mjellma vdes nga dëshpërimi

Vdekja e një mjellmë ka shokuar Anglinë dhe lajmi e saj tashmë ka bërë xhiron e botës, pasi u bë e ditur nga mediat britanike. Por, këtu nuk kemi të bëjmë me ndonjë shfaqje baleti të interpretuar me mjeshtëri, por për historinë e vërtetë të një nëne mjellmë, së cilës i shkatërruan folenë dhe vezët e të vegjëlve të saj të ardhshëm.

Ka ndodhur në Kearsley, afër Manchesterit, në Britaninë e Madhe: dikush u argëtua duke goditur me gurë folenë dhe thyer vezët, dhe nëna, mbase nga dëshpërimi, u shtri mbi fole, duke hapur krahët dhe vdiq. “Vdiq me zemër të thyer”, është versioni i aktivistëve lokalë për të drejtat e kafshëve, shkruan Daily Mail.

Edhe disa ditë më parë, disa qen kishin i sulmuar folenë duke thyer vezë të tjera, dhe mjellma mashkull kishte ikur duke e lënë të vetme femrën. Me çështjen po merret nga agjensia britanike për mbrojtjen e kafshëve (RSPCA), e cila i ka kërkuar kujtdo që ishte në afërsi të japë informacione për të gjurmuar përgjegjësit e sulmit të ndyrë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni