Kjo është gruaja më e vjetër në botë, sekreti i saj

Kane Tanaka më 2 janar 2022 fiku plot 119 qirinj, mosha e saj e bën të hyjë në Librin e Rekordeve Botërore Guinness si gruaja më e vjetër në botë dhe i mundëson të ketë më shumë kujtime për t’ua përcjellë brezave të ardhshëm. Një burim anekdotash nga të cilat mund të nxjerrësh pasuri.

Ajo nuk ka jetuar vetëm gjatë pandemisë Covid-19, epidemi – në total – ka përballuar tre. I ka mbijetuar edhe dy Luftërave Botërore dhe ka mundur edhe një tumor. Një forcë e vërtetë e natyrës që ka qenë gjithashtu një pishtar i Lojërave Olimpike të Tokios (edhe pse stafetën nuk u mbajt për çështje teknike).

Cili është sekreti i saj

Kujt pyet nëse ka një sekret apo një formulë magjike që e ka lejuar të jetë aq në formë në moshën e saj, i përgjigjet se “fle mirë”. Ja, pra, ‘eliksiri i saj i jetës’.

E lindur më 1903, ajo i mbijetoi gripit spanjoll 1918/20, Sars më 2004dhe Sars-Covid-19. Një dhimbje e rëndë në zorrën e trashë e goditi kur ishte 103 vjeç, por ajo e mundi edhe atë me forcën e një luaneshe dhe të një operacioni që i shpëtoi jetën.

***

Kane Tanaka, gruaja më e vjetër në botë, jeton në një shtëpi kujdesi në Higashi-ku, në prefekturën Fukuoka, në Japoni dhe është në formë të shkëlqyer që e kanë zili edhe njerëzit shumë më të rinj se ajo. Argëtohet duke luajtur Othello dhe shëtit brenda strukturës. Synimi i saj është të jetë vazhdimisht e zënë dhe dëshiron të bëjë më të mirën e saj.

Ka edhe një mendje matematikore që bën të jetë një as në llogaritje, gjithashtu i pëlqen edhe arti i kaligrafisë. Ndjek një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar; preferon supëra, peshkun dhe orizin; dhe oreks nuk i mungon kurrë. Gjithashtu pi shumë ujë dhe vazhdon të stërvitet (fizikisht dhe mendërisht).

Është edhe protagoniste e një libri që i biri ka shkruar për nder të saj, In Good and Bad Times, 107 Years Old – Në kohë të mira dhe të këqija, 107 vjeçe. Një ekzistencë e qetë, pa mendime dhe shumë vëmendje për të mos u mërzitur kurrë, janë sekretet e një zonje të shkëlqyeshme të cilës nuk mbetet tjetër veçse t’i urohen edhe 100 vjet të tjera.

Një shembull për t’u ndjekur që mëson se nuk janë të dhënat personale ato që kanë rëndësi, por mënyra e jetesës që bën. Duhet të jesh i ri në shpirt dhe ajo e di mirë këtë.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.