GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

Koncertet unplugged më të bukur të viteve ’90 (Pjesa I)

Të luash unplugged do të thotë të luash në mënyrë akustike. Që do të thotë, pa amplifikatorë, pa instrumente elektronike. Vetëm me instrumente nudo, të papërpunuara.

Gjenerata X e rritur në shoqërinë e TV muzikore, në mbrëmjet e janarit në fillim vitet nëntëdhjetë ngrohte zemrën me një program kult: MTV ‘Unplugged’. Kush ka mbetur më shumë në memorie?

Ka një pafundësi zgjedhjesh, ka një arkiv memoriesh muzikore të pafund të zhdukur dhe dimensioni intim që krijohej me artistët nëpër performancat e tyre akustike ishte magjik e i papërsëritshëm. Një nga më ikoniket mbetet pa dyshim performanca e Slowhand – Eric Clapton, mbase për atë ndjenjën “tête à tête”, si në një klub të modës së vjetër blues, aq i këndshëm.

Nirvana – 18 nëntor 1993

Kjo live mbahet mend si e zymtë me qëllim, sepse Kurt Cobain imponoi një dizajn të vendosur dobët dhe dramatik dhe një skaletë të përbërë nga “B-Side” e coverit (si ‘The man who sold the world’ e David Bowie). E shoqëronin kitaristi Pat Smear dhe violinçelistja Lori Goldston.

George Michael – 11 Tetor 1996

Këtu këngëtari përjetonte momentin e afirmimit të tij më të pjekur dhe të vërtetë si solist, pas vitesh betejash ligjore dhe momentesh të vështira personale. Pikërisht atë vit ai fitonte edhe MTV Europe Music Awards si interpretuesi më i mirë mashkull dhe është mirë të theksohet, në performancën e tij, buza me emërimin e tekstit ‘Freedom! 90’, bëhet fjalë për stacionin kult për të rinjtë e kohës (e përmendur vite më parë në ‘Money for Nothing’ nga Dire Straits)

Pearl Jam – 16 Mars 1992

Grupi amerikan që sapo kishte filluar të shijonte suksesin ndërkombëtar po kthehej pikërisht ato ditë nga turneu evropian dhe as nuk pati as kohë për t’u përgatitur. Basisti Ament ka thënë më vonë: “Zbritëm nga avioni dhe pas një dite provash dhamë shfaqjen, duhet të them që shkoi mirë, Eddie këndoi shkëlqyeshëm! Ishte një shfaqje disi naive… Por mbase është kjo ajo që e bën atë të veçantë”.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More