GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

Një krahasim i pamundur mes Berishës dhe Ramës

Është një fakt që nuk mund të kundërshtohet. Qeverisja e Berishës u demonizua aq shumë nga propaganda e Ramës, dhe u la kaq shumë pa avokati nga demokratët, sa u arrit të krijohej bindja, që 8 vitet e liderit historik demokrat, ishin një e keqe e madhe për vendin.

Rama u soll gjithë kohës sikur e kishte nisur nga viti zero, dhe që po mbyllte gropat e lëna nga Saliu. Po ashtu, ai e mbajti të gjallë tezën, sikur kishte trashëguar nga paraardhësi, ndonjë semundje të rëndë.

Në realitet, bilanci i Berishës, megjithë vrimat e zeza, ishte i konsiderueshëm. Investimet në infrastrukturë, në cdo drejtim, shkolla, energjetike, rrugë, ujësjellësa, ishin transformuese.

Po ashtu, pati kulme në proceset e integrimit, si amëtarësimi në Nato, apo heqja e vizave me zonën shengen, dhe dorëzimi i kërkesës për hapjen e negociatave me BE.

Këto arritje u lanë në hije, nuk u avokuan si duhet, dhe Rama ja doli të krijonte një ide fikse te njerëzit, se kthimi tek PD, ishte si kthimi tek një e keqe. Edhe pse mandati i dytë i Berishës e sidomos fundi i tij, ishte një periudhë e palavdishme, kjo smund të errësonte totalisht sukseset, ku nuk duhet lënë pa përmendur lufta ndaj krimit dhe bandave.

Dhe kjo nuk ka se si të mos i bjerë ndermend njerëzve, sidomos nëse bëjmë një krahasim me qeverisjen e Edi Ramës sot, teksa ka bërë 6 vite. Cdo rezultat i tij, në infrastrukturë, integrim, rend e siguri, as nuk i afrohet atyre cfarë bëri Berisha. Le të mos shkojmë tek një cilësi tjetër për të cilën u anatemua shumë lideri historik demokrat, që ka të bëjë me abuzimin në qeverisje. Përtej asaj që e dinë dhe e prekin njerëzit vetë cdo ditë, raportet e fundit të Bankës Boterore, e kanë nxjerrë në nivel alarmant rryshfetin, duke e vendosur Shqipërinë në treshen e vendeve më të korruptuara të Botës. Por, le të ndalemi tek një detaj. Të bëjmë një krahasim mes ekipit, mes ministrave të Sali Berishës, dhe Edi Ramës, nje tregues mjaft domethenës.

Teksa ish-kryeministri qeveriste me, Ridvan Boden, Sokol Olldashin, Lulzim Bashën, Genci Rulin, Majlinda Bregun, Besnik Mustafajn, Bujar Nishanin, Eduart Halimin, keto disa nga emrat, Edi Rama po drejton vendin me Anila Denajn, Shahinin, Gent Caken, Margaritin, Manastirliun, Lleshin e Spiropalin, Ballukun e Elitda Gjonajn. Do të mjaftonte një krahasim mes këtyre listave, njerëzve, personaliteteve, karrierave, dhe begraundit të tyre, për të kuptuar, se me rilindjen, jo vetëm që nuk pati progres dhe ecje para, perkundrazi, u shenuan mjaft hapa pas.

Rama ja ka dalë të mbulojë këto njolla regresi falë propagandës, duke damkosur si djallë Berishën, e duke e shpallur si një soj të ri njeriun rilindas, sikur është nga natyra më i mire, më i arrire. Po kur mungojnë arritjet, rezultatet, dhe bilanci, mund të shtysh e të mbahesh ca kohë me media e propagandë, po jo për shumë gjatë.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More