GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Para famës, foto të Marilyn Monroe që ndoshta nuk i keni parë kurrë

Ishte një vajzë e zakonshme, që quhej Norma Jeane Mortenson, para se të bëhej një nga aktoret më të famshme të të gjitha kohërave. Aso kohe, flokët e tij ishin kafe dhe jetonte si gjithë të tjerët: të krijonte një familje, të blinte një shtëpi dhe të kishte fëmijë. U martua kur ishte vetëm 16 vjeçe.

Çfarë e shtyu ta bënte? Edukimi i saj, nga ana tjetër, ishte krejt tjetër nga idilikja; ajo u rrit në varfëri dhe e ngacmonin shpesh. Pavarësisht njohjes mbarëbotërore, pjesa e fundit e jetës së Monroe nuk e bënte të lumtur. Monroe luftonte për t’u parë gjatë gjithë kohës, kohë kur vërejti edhe kontrastin e thellë midis saj dhe gruas bukuroshe e të adhurueshme të ekranit.

Marilyn nuk ishte vetëm jashtëzakonisht tërheqëse, por ishte edhe një aktore e talentuar. Nuk ishte si personat që interpretonte: ishte inteligjente dhe i pëlqente të lexonte. Monroe, sipas koleges së saj Shelley Winters, i kishte pikë të dobët djemtë e zgjuar.

Arthur Miller, burri i tretë i Marilyn, ishte padiskutim inteligjent. Tabloidët talleshin me çiftin e porsamartuar, sepse nuk mund të besonin që një grua kaq e bukur mund ta dashuronte vërtet shkrimtarin. Gazetarët thjesht nuk e perceptonin familjen e re të çuditshme si një me të ardhme të ndritur. Fatkeqësisht, nuk doli të ishte plotësisht gabim.

Monroe e la Miller më 1961, pak para publikimit të filmit The Misfits. I cili fatkeqësisht rezultoi një dështim i plotë komercial. E sikur të mos mjaftonte kaq, mori edhe një tufë reagimesh negative për performancën e saj. U konsiderua bosh dhe e dobët nga kritikët.

Reputacioni negativ i Marilyn nganjëherë krijohej nga shqetësimi dhe jo nga mungesa e aftësive ose nga një personalitet me të meta. Një tjetër aktor, Richard Widmark, u tha gazetarëve se puna me të ishte e vështirë pasi refuzoi të largohej nga dhoma e zhveshjes. Të tjerë komentonin nervozizmin, pasigurinë dhe frikën e saj.

Duket se shëndeti mendor i aktores është dëmtuar rëndë në periudhën e sipërpërmendur për shkak të divorcit, shtypit negativ dhe gjërave të tjera. Si rezultat, perceptimi i njerëzve për të kish ndryshuar; madje disa e konsideronin edhe si një psikopate. Kjo derisa Joe DiMaggio, një nga të mëdhenjtë e e të gjitha kohërave të bejsbollit dhe ish-bashkëshorti i Marilyn, i erdhi në ndihmë gjatë kësaj kohe të vështirë. Kjo ngjalli dyshime mbi arësyet se përse çifti ishin pajtuar, dhe nuk ishte hera e parë që publiku reagonte kështu ndaj të dyve.

Martesa e tyre ishte e shkurtër, por plot pasion. Sipas zërave, atleti nuk e aprovonte profesionin e gruas së tij. Dukej se preferonte që ajo të qëndronte gjatë gjithë kohës në shtëpi dhe të mos ishte një seks simbol. Monroe e konsideronte këtë të papranueshme.

Të gjithë e kemi parasysh Monroe me fustanin e saj të bardhë. Por pas asaj shkrepjeje ikonike ka edhe një histori. Ai imazh i mrekullueshëm vjen nga filmi i Billy Wilder “The Seven Year Itch”, siç të gjithë e dini. Sipas raportimeve, DiMaggio ishte në sheshxhirim në atë moment dhe nuk i pëlqente fare ajo që po ndodhte. Madje disa thonë se ylli i famshëm i Hollivudit edhe u rrah nga i shoqi për këtë shkak (siç ishte C. David Heymann, i cili më vonë shkroi një libër për të). Fatkeqësisht, kjo nuk ishte hera e parë që ndodhte.

Norma Jeane Mortenson lindi në Kaliforni në vitin 1926. Gladys Pearl Baker, nëna e saj, vuante nga çrregullime mendore dhe nuk ishte në gjendje të rriste një fëmijë. Nëna e saj e braktisi kur ishte rreth dy javëshe, duke e lënë me prindërit birësues Wayne dhe Ida Bolender, të cilët ishin të krishterë të përkushtuar. Artistes së re, të cilës i pëlqente të vishej si personazhe të ndryshëm, të këndonte dhe kërcente që në moshë të re, iu ndalua ta bënte.

Nëna e saj e vërtetë ia ktheu foshnjën në vitin 1933, por ajo ishte në gjendje të keqe shëndetësore. Ajo pati një krizë nervore dhe u shtrua në spital një vit pasi u ribashkuan. Norma Jeane u vendos më pas në një sërë shtëpish kujdestarie dhe shkollash. Njerëzit e familjeve kujdestare nuk e bënin të ndihej e dashur apo e kujdesur siç duhet. Më vonë ajo u transportua në një jetimore me rrethana të mjerueshme, ku fëmijët detyroheshin të bënin edhe punë të ndryshme, si larja e enëve, thika etj.

Marilyn u martua me të njohurin e saj 21-vjeçar James Dougherty për t’u larguar prej andej. Edhe pse kjo martesë nuk funksionoi, ajo i bëri të mundur Norma Jeane të shndërrohej në një legjendë, në Marilyn Monroe, e cila vazhdon të frymëzojë dhe befasojë njerëzit edhe pas gjithë dhjetëra e dhjetëra vitesh./Përgatitur nga gazetatjeter.com

You might also like