GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Pesë maska për fytyrën që mund t`i përgatisni fare thjeshtë

Laura DANI – Gjithmonë e më shumë po ndërgjegjësohemi për kujdesin ndaj lëkurës dhe tashmë e dimë rëndësinë që kanë maskat për një lëkurë të pastër dhe të shëndetshme

Maska largon qelizat e vdekura të lëkurës dhe bën një pastrim më të thellë të saj. Në treg mund të ekzistojnë lloje të ndryshme maskash, por asnjëherë nuk jemi të sigurt për përbërësit e tyre, prandaj ku ka më mirë sesa ta përgatisësh vetë atë.

Përveçse do të jeni të sigurt për atë që vendosni në fytyrë, kostoja do të jetë minimale, pasi mund ta përgatisni me përbërësit që ju ndodhen në kuzhinë.

Më poshtë po ju sjellim pesë lloje ‘scrub’-esh që mund t`i përgatisni në kushte shtëpie dhe mund të zgjidhni atë që më shumë i përshtatet lëkurës suaj.

1 – Maskë me tërshërë

Ju duhen:

– ½ filxhani tërshërë

– Ujë

Vendosni tërshërën në blender derisa të bëhet e imët. Shtojini ujë derisa përbërja të bëhet në formë paste dhe masazhoni butësisht fytyrën dhe qafën.

2 – Maskë me sodë buke

Ju duhen:

– 1 lugë gjelle sodë buke

Ky është një maskë e thjeshtë për t`u bërë. Merrni një sasi të vogël nga pastruesi i fytyrës dhe shtoni sodën e bukës, kështu keni krijuar një produkt që do të shërbejë edhe si pastrues.

3 – Maskë me mjaltë dhe sheqer kaf

Ju duhen:

– 1 lugë gjelle sheqer kafe

– 1 lugë gjelle mjaltë

Përzieni sheqerin me mjaltin dhe masazhoni fytyrën butësisht me lëvizje rrethore, në mënyrë që të mos dëmtoni lëkurën tuaj. Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

4 – Maskë me kafe dhe vaj

Ju duhen:

– 1 lugë gjelle llum kafeje

– 1 lugë gjelle vaj (ulliri, jojobe etj., mund ta zgjidhni sipas preferencës)

Mos e hidhni poshtë llumin e kafes, pasi mund ta përdorni për të bërë një maskë, thjesht duke i shtuar vaj. Mund ta zgjidhni vajin sipas preferencës.

5 – Maskë me oriz kafe dhe të bardhë veze

Ju duhen:

– 2 lugë gjelle oriz kafe

– Një e bardhë veze

Bluajeni orizin kafe derisa të bëhet i imët dhe shtoni të bardhën e vezës për të formuar një pastë. Masazhojeni me lëvizje rrethore dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni