GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Rashford fiton betejën për fëmijët e varfër: Miratohet Covid Summer Food Fund

Marcus Rashford ka shënuar golin më të bukur të karrierës së tij të re. Sulmuesi i Manchester United i kishte dërguar një letër të bukur qeverisë britanike, duke kërkuar restaurimin e kuponave të vaktit shkollor për shumë fëmijë të varfër në Mbretërinë e Bashkuar. Një situatë e tmerrshme, e bërë edhe më serioze nga mbyllja e shkollave dhe nga pamundësia, pra, për të mundësuar ushqimin e shumë gojëve. Por, mbrëmë, kryeministri Boris Johnson e kishte mohuar këtë mundësi, mirëpo lojtari vazhdoi fushatën e tij të ndërgjegjësimit, duke mbledhur shumë aprovime.

Dhe në fund, Parlamenti u dorëzua: gjatë pushimeve verore, do t’u jepen vaktet shkollore falas për rreth 1.3 milion fëmijë. Këto janë kuponë prej 15 stërlinash në javë, që do të përfshihen në programin e quajtur Covid Summer Food Fund. Zëdhënësi i kryeministrit Johnson tha se i kuptonte nevojat e fëmijëve dhe të prindërve, të cilët u gjendën përballë një situate të paparë gjatë pandemisë. Zëdhënësi shtoi se Johnson e ka pranuar kontributin e Rashford në debatin mbi varfërinë. Një kënaqësi e madhe kjo për futbollistin anglez, i cili ka shkruar në rrjetet sociale: “Nuk di se çfarë të them. Shikoni çfarë mund të bëjmë kur bashkohemi, kjo është Anglia në vitin 2020”.

You might also like