GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Të gjitha dhimbjet e Princ Harry (në jetën e tij të re në Los Angeles)

Laura DANI – Meghan Markle po bën gjithçka mundet për të bindur të shoqin se në Los Angeles do të ndjehet shumë mirë. Por ai ka më shumë se një arsye për të mos e ndarë këtë optimizëm: nga puna që shkon ngadalë tek frika të mosqeniet atje kur gjyshja Elizabeth II, të mos jetë më, Duka i Sussex duket gjithnjë i humbur

Ëndrra amerikane e Herrit të Anglisë duket – të paktën për momentin – më shumë e ngjashme me një makth. Duka i Sussex, sipas të gjithë royal watchers, është në grahmat e një mijë torturave. Njëri flet për të një libër të ri bombë, më i fundmi në arradhën e librave pa fund të shkruar për familjen mbretërore britanike, i bërë gati apo i njoftuar këto ditë, me titull Royals At War: The Inside Story of Harry and Meghan’s Shocking Split with the House of Windsor, shkruar nga Andy Tillett dhe Dylan Howard. Tani që jeton në Kaliforni, mijëra milje larg Londrës dhe nga Windsorët, me gruan Meghan Markle dhe Archie të vogël, “Harry ka kuptuar se babai i tij Charles dhe gjyshja Mbretëresha Elizabeth II nuk do të jenë përgjithmonë “. Dhe ky mendim e tmerron atë.

Shqetësimet e saj më të mëdha kanë të bëjnë me sovranen nëntëdhjetë e katër vjeçare: “Ka frikë që mund të mos jetë aty kur gjyshja mbretëreshë të largohet nga kjo jetë”. Por edhe kur baba Karli, 71 vjeç, u sëmur me koronavirus, Harry ishte në ankth për shëndetin e tij, dhe për faktin se nuk i ishte afër: “Është i mbingarkuar nga ndjenja e fajit të të qenit larg nga familja gjatë pandemisë”.

Një distancë që, ndër të tjera, e ka zbehur imazhin e tij dhe të Meghanit. Është i bindur për këtë biografi mbretëror Phil Dampier, i cili para disa javësh, duke folur për The Express, i etiketoi Sussexët si “humbësit e mëdhenj” të familjes mbretërore gjatë pandemisë”, duke i quajtur “të izoluar” dhe “jo në vendit e duhur”: “Gjatë koronavirusit, të gjithë Windsorët e forcuan imazhin e tyre duke i bërë mirë detyrat e tyre institucionale. Me përjashtim të princit dhe ish-aktores amerikane”. Të kritikuar, pavarësisht se u angazhuan në punë vullnetarizmi, për zgjedhjen e dorëheqjes si anëtarë senior të familjes mbretërore pikërisht në prag të emergjencës së Covid, por edhe për jetën e tyre të re në Los Angeles, midis miqësive të famshme dhe një vile për t’u ëndërruar.

Një jetë perfekte yjesh për ish-aktoren Meghan. Por jo për të shoqin. Disa vëzhgues mbretëror ditët e fundit janë betuar se Harry, në Los Angeles – i papunë, pa miq, dhe larg familjes mbretërore – ndihet i “izoluar” dhe “i çorientuar”. Një problem ky që sigurisht nuk mund të injorohet, bashkë me pengesat e vazhdueshme për lançimin e fondacionit të ri bamirës të Sussexëve, «Archewell». Pas emergjencës shëndetësore të koronavirusit dhe shpërthimit të protestave anti-racizëm që i kanë ngrirë planet e punës e një kontinenti të tërë për mbi dy muaj, Harry dhe Meghan duhej të përballeshin edhe me një pengesë tjetër: zyra e patentave kish refuzuar kërkesën për regjistrimi i markës “Archewell”. Projekti nuk ka gjasa të jetë funksional para vitit 2021.

Me pak fjalë, Harry ka më shumë se një arsye për t’u ndjerë si peshku pa ujit. Gruaja e tij Meghan, sipas një burimi të kontaktuar nga autorët e Royals At War, është duke bërë gjithçka për ta bërë të shoqin të ndjehej sa më mirë: “E ka siguruar se kur të përfundojë emergjenca koronavirusi ai do ta adhurojë jetën e tij të re në Los Angeles. Do ta nxjerrë nëpër ekskursione, i flet për polo-klubin lokal dhe se sa do të dojë të surfojë”. Por optimizmi i saj, po ti vemë veshin ekspertë të ndryshëm të kronikës mbretërore, të paktën për momentin nuk duket se ka ndikuar mbi bashkëshortin.

You might also like