GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

Vetëvritet në burg në Spanjë, John McAfee | Jeta aventureske e plot dritëhije e informaticienit gjeni

Informaticioni i njohur në të gjithë botën për sistemin antivirus ishte akuzuar për evazion fiskal në SHBA: sot ishte dita e ekstradimit të tij. Jeta aventureske e plot kthesa e tij

John McAfee, themeluesi i sistemit antivirus me të njëjtin emër, u vetëvra në burg në Spanjë.

I akuzuar në SHBA për evazion fiskal, ai u arrestua në aeroportin e Barcelonës dhe gjykata kombëtare spanjolle miratoi ekstradimin e tij në SHBA. Ishte 75 vjeç.

Jeta e tij është plot me anë të errëta dhe gjëra të bujshme. Natën e 21 nëntorit 2012, kufoma e 52-vjeçarit Gregory Faull u gjet në një pellg gjaku në shtëpinë e tij në San Pedro, Belize, ku ai ishte transferuar pas divorcit. Ishte vrarë me një plumb 9 mm, gëzhoja e të cilit u gjend afër trupit. Telefoni dhe kompjuteri i tij ishin zhdukur, por nuk ka shenja dhune në trup. Dy ditë më parë kishte pasur të fundit në një seri sherre të furishme me McAfee, fqinjin e tij, një inxhinier informatik i cili, pavarësisht moshës së shtyrë, i kalonte ditët mes festave të zhurmshme, mes drogës dhe prostitutave të reja. Policët e kërkuan për ta pyetur por ishte larguar.

Një muaj më vonë gjendet në Guatemala, ku i arrestohet për imigrim të paligjshëm. Për të evituar deportimin në Belize, ai sajoi një atak kardiak. Kundër tij nuk u ngrit asnjë akuzë zyrtare në lidhje me vdekjen misterioze të Faull dhe kërkohej vetëm si person që ka dijeni rreth fakteve, do të sqarohej më pas. Gazetarëve, ai u thotë se kishte ikur sepse kishte frikë se qeveria e Belizës e donte të vdekur. Marrëdhëniet e tij me autoritetet e shtetit latinoamerikan, ku ai ishte zhvendosur më 2008, pasi kishte humbur pothuajse të gjitha pasuritë e tij për shkak të krizës financiare, në të vërtetë kishin qenë gjithmonë të vështira.

Disa muaj më parë kishin çmontuar laboratorin ku prodhonte antibiotikë, duke pretenduar se në të vërtetë atje prodhonte amfetamina. Sidoqoftë, në objekt nuk ishte gjetur asgjë e paligjshme. Dhe kontrastet duket se ishin mbyllur: kryetari i bashkisë së San Pedro gjithashtu e kishte falënderuar kur më 8 nëntor 2012, në një konferencë shtypi, McAfee i kishte dhënë policisë lokale 40 pistoleta elektrike, pranga dhe shkopinj si një kontribut personal në luftë kundër krimit që po dëmtonte industrinë e turizmit në Belize.

Në Guatemalë, McAfee gjen një avokat i cili bllokon transferimin e tij në Belize. Informaticioni deportohet në Miami ku në një restorant takon gruan e tij të ardhshme, Janice Dyson, një ish-prostitutë. Çifti u zhvendos fillimisht në Portland, Oregon dhe më pas në Lexington, Tenesi.

McAfee duket se ka gjetur më së fundi paqen pas një jete të trazuar të shënjuar nga huqet. Provon të garojë pa sukses në zgjedhjet paraprake të Partisë Liberale për të kandiduar për presidencën e SHBA dhe të kthehet te një nga dashuritë e tij të vjetra, në botën e kriptovalutave.

Nel mondo dell’informatica, McAfee era una leggenda. Le richieste di consulenze fioccano. I 23,1 milioni di dollari guadagnati, con consigli ritenuti per giunta fraudolenti, mancano però all’appello del fisco. E il 5 ottobre 2020, incriminato dal dipartimento di Giustizia, McAfee parte per l’ultima fuga, direzione Istanbul, ma viene fermato dalla polizia spagnola all’aeroporto di Barcellona in attesa di essere estradato negli Stati Uniti, dove rischia fino a cinque anni di detenzione. Oggi ha messo fine alla sua vita.

Në botën e informatikës, McAfee ishte një legjendë. Kërkesat për konsulencë janë të pafundme. Megjithatë, 23.1 milion dollarët e fituara nga këshillat, që konsiderohen mashtruese, mungojnë në apelin e taksave. Dhe më 5 tetor 2020, i paditur nga Departamenti i Drejtësisë, McAfee niset për arratisjen e fundit, drejt Stambollit, por ndalet nga policia spanjolle në aeroportin e Barcelonës në pritje të ekstradimit në Shtetet e Bashkuara, ku rrezikon deri në pesë vjet burgim. Sot i dha fund jetës.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More