Zyrtarisht nën diktaturë!

Në Enciklopedinë Britanike, termi “diktaturë” (dictatorship) do të thotë: “Formë qeverisjeje në të cilën një person ose një grup i vogël zotëron pushtet absolut pa kufizime efektive kushtetuese”.

Shqipëria aktualisht është nën kontrollin absolut të një personi-Edi Rama-i cili kontrollon me dorë të hekur pushtetin ekzekutiv, pushtetin legjislativ dhe fuqishëm pushtetin gjyqësor.

Ai dhe njerëzit e tij të afërt-përfshirë Erion Veliaj, Belinda Balluku, Damian Gjiknuri, Ilir Beqja, e një rradhë e gjatë, janë të paprekshëm nga drejtësia, pavarësisht dyshimeve të forta që ekzistojnë mbi ta.

Dhe, nga ana tjetër, “dictatorship” ka në dorë masën represive, Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK), e cila “merr porosi” për të goditur ata që hanë dardha, mollë e ftonj pas kurrizit të Liderit, por edhe për shkatërrimin e opozitës.

Në këto orë, u mësua se, me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme, është vendosur nën masën e “ndalimit për dalje jashtë shtetit” kryetari i Partisë Demokratike, forcës më të madhe opozitare në vend, Sali Berisha.

Prej vitit 2021, një lobim i Edi Ramës me ndërkombëtarë të ndryshëm, e vendosi Berishën në shënjestër-fillimisht me shpalljen “non grata” pa fakte të publikuara nga Departamenti i Shtetit, dhe, me fakte të sajuara, nga Home Office i Britanisë së Madhe.

Kjo goditje “diplomatike” nuk ishte e mjaftueshme për të dobësuar Berishën. Madje, ai nisi një rrugëtim politik, të quajtur Foltore, duke synuar Rithemelimin e Partisë Demokratike, pas përplasjeve të brendshme në formacionin politik opozitar.

Tashmë që opozita e drejtuar nga Berisha po i rikthehej rolit të saj kushtetues, kryeopozitari merr goditje nga SPAK-u.

Ndaj tij është vendosur masa ndaluese, për një histori që ka nisur mbi 10 vjet më parë, e që lidhet me privatizimin e truallit të ish-klubit “Partizani”.

Për momentin, priten detaje mbi akuzën që rëndon mbi Berishën, dhëndrin e tij, Jamarbër Malltezi dhe persona të tjerë. Megjithatë, ky zhvillim ishte paralajmëruar prej kohësh nga mediat pro Edi Ramës, çka krijon dyshimet se e gjitha ka qenë e paracaktuar dhe e parapërgatitur në kuzhinën qeveritare.

Veprimi i SPAK-ut koincidon me akuzat e Berishës dhe Malltezit për një operacion, që dyshohet se do të injektojë rreth 100 milionë euro në inceneratorin e Tiranës.

Për këtë histori, të akuzuarit kryesorë nga opozita janë Edi Rama dhe Erion Veliaj. Por, ndërkohë që kushdo mund të priste iniciativë të SPAK-ut ndaj këtyre të dyve, prokurorët e posaçëm kanë vendosur të penalizojnë denoncuesit.

Historia botërore njeh shumë raste, kur “dictatorship” përdor drejtësinë për të shkatërruar opozitën. Një rast i njohur botërisht është dënimi që drejtësia e Putinit i ka dhënë opozitarit Navalny.

Prej kësaj të shtune, edhe Shqipëria ka “Putinin e vetë”. Një “kopje të shëmtuar Putini”, por sërish “Putin”.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.