GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit
Shfleto Kategori

Kinema/TV

John Ford, mbreti i filmit western

Xhon Ford është njeriu që, praktikisht e ka krijuar kinemë western. Madje, ai që e rishpiku Westernin nga e para S’është një paradoks: edhe pse Fordi ka lindur më 1895, kur aventura e madhe e Frontit tashmë kishte marrë fund, ishte

George Clooney: “Racizmi është pandemia jonë”

“Në 400 vjet nuk kemi gjetur vaksinën kundër racizmit” ka shkruar aktori dhe regjisori duke folur për përplasjen e hapur në SHBA George Clooney ka qenë gjithmonë ndër yjet më të përkushtuar në frontin e politikës dhe të të drejtave.