Edi DELIU – Kriza e vërtetë është humbja e vlerave njerëzore
Edi DELIU - Kriza e vërtetë është humbja e vlerave njerëzore
Vazhdo leximin
Edi DELIU – Kriza e vërtetë është humbja e vlerave njerëzore
Edi DELIU – Kriza e vërtetë është humbja e vlerave njerëzore
Red VARAKU – Vizita e Merkel si rikonfirmim i faktit që Ballkanin Perëndimor tashmë e udhëheq Bashkimi Europian
Red VARAKU - Vizita e Merkel si rikonfirmim i faktit që Ballkanin Perëndimor tashmë e udhëheq Bashkimi Europian
Vazhdo leximin
Red VARAKU – Vizita e Merkel si rikonfirmim i faktit që Ballkanin Perëndimor tashmë e udhëheq Bashkimi Europian
Red VARAKU – Vizita e Merkel si rikonfirmim i faktit që Ballkanin Perëndimor tashmë e udhëheq Bashkimi Europian
Enton PALUSHI – Gratë e Ramës, rekordet e Ruandës, Toni Bleri dhe Mini-Shengeni
Enton PALUSHI - Gratë e Ramës, rekordet e Ruandës, Toni Bleri dhe Mini-Shengeni
Vazhdo leximin
Enton PALUSHI – Gratë e Ramës, rekordet e Ruandës, Toni Bleri dhe Mini-Shengeni
Enton PALUSHI – Gratë e Ramës, rekordet e Ruandës, Toni Bleri dhe Mini-Shengeni
Sebastian ZONJA – Protagonistët dhe revolucionarët
Sebastian ZONJA – Protagonistët dhe revolucionarët
Vazhdo leximin
Sebastian ZONJA – Protagonistët dhe revolucionarët
Sebastian ZONJA – Protagonistët dhe revolucionarët
Enver BYTYÇI – Open Balkan është vetëm interes i Serbisë dhe jo i shqiptarëve!
Enver BYTYÇI - Open Balkan është vetëm interes i Serbisë dhe jo i shqiptarëve!
Vazhdo leximin
Enver BYTYÇI – Open Balkan është vetëm interes i Serbisë dhe jo i shqiptarëve!
Enver BYTYÇI – Open Balkan është vetëm interes i Serbisë dhe jo i shqiptarëve!
Red VARAKU – Rama, si në fundin e mandatit të tretë të bashkisë
Red VARAKU - Rama, si në fundin e mandatit të tretë të bashkisë
Vazhdo leximin
Red VARAKU – Rama, si në fundin e mandatit të tretë të bashkisë
Red VARAKU – Rama, si në fundin e mandatit të tretë të bashkisë
Tani fajin e ka partia, jo qeveria
Tani fajin e ka partia, jo qeveria
Vazhdo leximin
Tani fajin e ka partia, jo qeveria
Tani fajin e ka partia, jo qeveria
Andi BUSHATI – Mandat i ri, gjellë e vjetër
Andi BUSHATI - Mandat i ri, gjellë e vjetër
Vazhdo leximin
Andi BUSHATI – Mandat i ri, gjellë e vjetër
Andi BUSHATI – Mandat i ri, gjellë e vjetër
Qingji “tigër” pi gjithë kopenë e Ramës
Qingji “tigër” pi gjithë kopenë e Ramës
Vazhdo leximin
Qingji “tigër” pi gjithë kopenë e Ramës
Qingji “tigër” pi gjithë kopenë e Ramës
Erion DASHO – Vala e katërt e COVID dhe e ardhmja e pandemisë
Erion DASHO - Vala e katërt e COVID dhe e ardhmja e pandemisë
Vazhdo leximin
Erion DASHO – Vala e katërt e COVID dhe e ardhmja e pandemisë
Erion DASHO – Vala e katërt e COVID dhe e ardhmja e pandemisë

TË FUNDIT:

Edi DELIU – Kriza e vërtetë është humbja e vlerave njerëzore

Jetojmë në një kohë krize ekonomike, e vërtetë, jetojmë në kohë pandemie, e vërtetë, po, por ka një aspekt që më frikëson më shumë se gjithçka dhe që nuk ka të bëjë aq shumë me gjendjen ekonomike, madje as me shëndetin, për hir të së vërtetës: është humbja e vlerave njerëzore; kjo është kriza e vërtetë, problemi i vërtetë. Më duket

Red VARAKU – Vizita e Merkel si rikonfirmim i faktit që Ballkanin Perëndimor tashmë e udhëheq Bashkimi Europian

Takimi i fundit Biden-Merkel duket se ka materializuar përfundimisht qëndrimin e ri perëndimor për rajonin e trazuar të Ballkanit Perëndimor. Ky qëndrim duket se i ka dhënë fund “luftës së ftohtë” katër vjeçare midis SHBA -BE për dominimin e Ballkanit Perëndimor, ku me Presidentin Trump SHBA-të morën rol qëndror në administrimin

Enton PALUSHI – Gratë e Ramës, rekordet e Ruandës, Toni Bleri dhe Mini-Shengeni

Para do ditësh, Organizata e Kombeve të Bashkuara publikoi një listë të vendeve me numrin më të lartë të grave në nivele përfaqësuese. Paradoksalisht, përkrah vendeve të Europës veriore, që udhëheqin në çdo fushë, në listë kishte edhe disa vende nga krahu i kundërt, me kredencialet më të këqija demokratike dhe me renditjen më të

Sebastian ZONJA – Protagonistët dhe revolucionarët

Ka një lajm që po qarkullon sikur e ka fajin Karl Marksi për krimet që kreu sistemi i shkuar diktatorial. Lajmi qarkullon çdo vit. Marksi çdo vit del përpara akuzës dhe dënohet me burgim të përjetshëm ose pushkatim. Të vetmit që nuk dalin përpara akuzës janë politikanët shqiptarë, edhe pse bëmë Reformën në Drejtësi, që të japin

Enver BYTYÇI – Open Balkan është vetëm interes i Serbisë dhe jo i shqiptarëve!

Raporti i vitit të kaluar i Bashkimit Europian për herë të parë në historinë e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Kosovës shkruan se marrëdhëniet e këtyre dy vendeve janë përkeqësuar. Ndërsa raportet e mëparshme shkruanin se Shqipëria e Kosova kanë marrëdhënie të shkëlqyera, vitin që shkoi në këtë raport u tha se ato janë të mira.

Red VARAKU – Rama, si në fundin e mandatit të tretë të bashkisë

Rama në fillimin e mandatit të tretë të qeverisë, si në fundin e mandatit të tretë të bashkisë Problemi më i madh i ngjarjeve politike që tenton të sajojë me sforcim ky kryeministër është se ato janë shumë të konsumuara dhe të parashikueshme dhe nuk prodhojnë dot asnjë narrativë të besueshme politike. Ato ngjajnë identik me

Tani fajin e ka partia, jo qeveria

Në analizën e gjatë që i parapriu atyre pak sekondave ku shpalli emrat e qeverisë së re, Edi Rama në një lloj reflektimi, e bëri të qartë se problemet, mangësitë dhe të këqiat nuk vijnë nga qeverisja e tij tashmë në vitin e nëntë, por nga partia. Ai evidentoi shumë gjëra që nuk shkojnë, që nga tarafet, nërhyrjet për punësim,

Andi BUSHATI – Mandat i ri, gjellë e vjetër

Edhe për katër vite me radhë shqiptarët do të konsumojnë të njëjtën gjellë, të ftohur e të ngrohur disa herë. Ndryshimet e emrave të qeverisë, që Rama shpalli sot, dhe lëvizjet në hierarkinë e opozitës që Basha prezantoi pak ditë më parë, nuk premtojnë asnjë ndryshim thelbësor në sezonin e ri politik. Disa figura mund të jenë të

Qingji “tigër” pi gjithë kopenë e Ramës

“Ky 4-vjeçar do të jetë plot surpriza, do kesh fat në karrierë, dashuri, shumë para, udhëtime jashtë vendit, inceneratorë dhe influencë në ndërtime, pra para e madhe dhe pushtet do të lundrojnë për ty”. Kështu mund t’i ketë thënë Arben Ahmetajt një “kryefallxhor” dhe ashtu ndodhi. Do të jetë zëvendëskryeministër, pra numri dy në

Erion DASHO – Vala e katërt e COVID dhe e ardhmja e pandemisë

Prej disa javësh tashmë edhe në Shqipëri ka nisur vala e katërt e COVID-it, ose vala e të rinjve dhe e pavaksinuarve. Sigurisht ka edhe persona të vaksinuar që sëmuren, madje edhe humbasin jetën, por këta janë përjashtime dhe jo norma. Shqipëria pardje kaloi zyrtarisht shifrën e 1,000 të infektuarve, shifër kjo shumë pranë

DOSSIER

LEXO EDHE

BOTA E SPIUNËVE

Nga romakët te agjentët e Mosadit: dy mijë vjet sekrete (jo gjithmonë) të padeshifrueshme Vini re: shërbimet sekrete janë një çështje shumë serioze. E domosdoshme dhe shumë serioze. Megjithatë, në këtë periudhë të vështirë të shkatërruar nga koronavirusi, duke puna mbi spiunët, operacionet e inteligjencës dhe zotërinjtë magjepsës feministë me jetë të dyfishtë dhe një mijë talente na ka tërhequr në një botë të largët, kinematografike, e cila ka lehtësuar disi burgimin e detyruar dhe na dhuruar madje edhe ndonjë buzeqeshje! Si atëherë kur flasim për përpjekjet (e dështuara) e inteligjencës amerikane për të përdorur lakuriqët, për të goditur objektivat japoneze apo për të helmuar Kastron duke kontaminuar kostumin e tij të zhytjes. Mes budallallëqeve