GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Shegë për humbjen e shpejtë të peshës dhe… lamtumirë prostata: pro dhe kundër

A është shega e mirë për ju? Ky frut është në gjendje të ndihmojë trupin të qëndrojë i shëndetshëm në shumë situata, por ka edhe kundërindikacione

Shega ka një fuqi të fortë antioksiduese falë përqendrimit të lartë të vitaminave A, B, C dhe fenoleve. Kjo karakteristikë pra e bën atë një mjet të shkëlqyeshëm për të luftuar radikalet e lira, të konsideruara si shkaku i parë i plakjes së indeve.

Shegë bën mirë: forcon sistemin imunitar dhe e largon kancerin nga prostata dhe gjiri

Megjithatë, forca e vërtetë e shegës qëndron në përqendrimin e madh të acidit punik. Kjo substancë besohet të jetë veçanërisht e efektshme për parandalimin e kancerit të prostatës dhe në zvogëlimin e rrezikut të kancerit të gjirit.

Shega ndihmon gjithashtu për t’iu kundërvënë efekteve të gripit, ajo forcon sistemin imunitar dhe mbron zemrën nga iktusi dhe infarkti pasi kjo duke bërë më të vështirë formimin e pllakës arteriosklerotike dhe trashjen e arterieve. Shega është edhe një ilaç për zvogëlimin e efekteve të menopauzës, siç shpërthimet e papritura të nxehtësisë, dhe ndihmon trupin të menaxhojë më mirë stresin. Ngrënia e sasisë së duhur të shegës ju ndihmon të flini gjumë.

A ju bën shega të humbni peshë shpejt? Ka pak kalori por me fuqinë për të ulur oreksin

Po shega është edhe një frut ideal për të humbur shpejt në peshë. Fruti përmban vetëm 70 Kcal për 100 g produkt dhe ka një forcë të fortë ngopëse dhe diuretike. Ndaj shega ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi dhe zvogëlimin e ndjenjës së oreksit.

Shega, përfitime dhe kundërindikacione: kundër frutit të mrekullueshëm

Shegë nuk është e përshtatshme për ata që vuajnë nga refluksi i ezofagut. Gjithashtu, ata që ndjekin një dietë farmakologjike me antikoagulantë dhe marrin sasi të tepërt të frutit, mund të pësojnë përgjumje, marramendje, dhimbje koke dhe gulçim.

Materiali është përgatitur nga stafi i GT

Ju gjithashtu mund të pëlqeni