GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

Reforma e pensioneve i vë flakën Francës

Policia franceze i ka akuzuar demonstruesit që protestojnë në Paris kundër ankesës së qeverisë franceze ndaj nenit 49, paragrafi 3 i Kushtetutës për miratimin e reformës së pensioneve pa miratimin e parlamentit. Policia ka përdorur gazin masiv kundër mijëra njerëzve që ishin mbledhur në sheshin de la Concorde, dy hapa larg Asamblesë Kombëtare. Demonstrata spontane shpërthyen edhe në qytete të tjera franceze, përfshirë Bordo, Marsejën dhe Grenoble.

Janë 120 personat e arrestuar nga policia për zjarrvënie dhe huliganizëm. “Dëme dhe kaos”, sipas Le Figaro, edhe në Rennes dhe Lyon.

Sindikatat franceze kanë thirrur një tjetër ditë greve më 23 mars për të protestuar kundër masave. “Në vend që ta tërheqë projektin, qeveria – thuhet në një shënim nga Përfaqësitë e Bashkuara – ka vendosur ta kalojë atë me forcë. Tubime dhe protesta janë planifikuar edhe në fundjavë.

Macron: Rreziqe financiare shumë të mëdha

“Marr përgjegjësinë për qeverinë time”: me këto fjalë kryeministrja franceze Elisabeth Borne iu drejtua deputetëve të Asamblesë Kombëtare duke shpallur rekursin ndaj nenit 49 paragrafi 3 të Kushtetutës. Tensioni në sallë në momentin e shpalljes ishte shumë i lartë, deputetët e Nupes të Jean-Luc Melenchon kënduan himnin kombëtar, Marsejezën. Aleanca mes të Gjelbërve dhe të Majtës do të paraqesë një mocion mosbesimi ndaj ekzekutivit. Një iniciativë identike u njoftua nga Rassemblement National e Marine Le Pen. Nëse një nga këto mocione miratohet, qeveria do të binte dhe reforma do të shpallej e pavlefshme.

Republikanët, domethënë golistët francezë, nuk do ta votojnë mosbesimin ndaj qeverisë, tha presidenti i partisë, Eric Ciotti. “Nuk do t’i bashkohemi asnjë mocioni mosbesimi, nuk do të votojmë asnjë mocion mosbesimi”, tha ai, duke shpjeguar se “në këtë kontekst nuk duam të shtojmë kaos”.

Presidenti Emmanuel Macron u justifikua me “rreziqe financiare shumë të mëdha” që një refuzim do të kishte çuar në përdorimin e nenit 49.3 të Kushtetutës. “Interesi im politik dhe vullneti im politik ishte të shkoja në votim. Nga të gjithë ju nuk jam unë ai që rrezikoj as postin e tij, e as karrigen e tij”, tha ai gjatë një Këshilli të jashtëzakonshëm të Ministrave.

Borne: “Disa grupe parlamentare duan kaos”

“Disa grupe parlamentare duan kaos”, ka thënë Borne për transmetuesin TF1, “kam mbetur shumë e shokuar” nga “ulërimat” dhe “këngët” në Asamblenë Kombëtare kur u njoftua apeli ndaj 49.3. “Disa grupe duan kaos dhe janë francezët e thjeshtë ata që po paguajnë pasojat”, tha ai.

 “Kjo reformë pensionesh nuk është çështje personale, është një element thelbësor i modelit tonë social”, shtoi kryeministri, “mora përgjegjësinë time, atë të qeverisë, e cila duhej të arrinte në një tekst kompromisi, pastaj ka mocione mosbesimi në ditët në vijim dhe do të ketë votim”.

Borne, ka bërë qartë se nuk dëshiron të dorëhiqet pavarësisht pakënaqësisë sociale me reformën: “Nuk është serioze t’i lëmë francezët të besojnë se gjithçka mund të financohet me borxhin e shtetit, pas të gjitha shpenzimeve për pandeminë Covid-19 dhe luftën kundër inflacionit”. “Ajo që është në lojë është e ardhmja e sistemit të pensioneve që nuk mund të financohet më”, ka thënë Borne, e tensionuar.

Përgatiti për gazetatjeter.com, Dardan MITROVICA


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More