GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit
Browsing Category

ANALIZE

Lufta që ndan të majtën evropiane

Le Monde, Francë Midis partive të së majtës radikale, dënimi i imperializmit rus përplaset me antimilitarizmin dhe armiqësinë historike ndaj Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s. Për disa rryma të së majtës evropiane, mbështetja

Një kontinent i mobilizuar

Ludovic Lamant, Mediapart, Francë Nuk protestohet vetëm në Francë. Protestohet edhe në pjesën tjetër të Evropës. Për shembull në Spanjë, në Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani Për të justifikuar reformën e pensioneve, qeveria franceze

O Çuç, aman, mos puno kaq mirë!

“E bën detyrën shumë mirë çdo ditë Çuçi”. Kështu u shpreh kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Balla këtë të Premte, pas një aktiviteti në Kuvend. Deklarata erdhi në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve, të cilët i kujtuan