GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

Si në magji: Në këto qytete është gjithmonë Krishtlindje

I lodhur duke pritur 365 ditë për të rijetuar të gjithë magjinë e Krishtlindjeve? Thjesht organizo një udhëtim në këto destinacione për të ndaluar kohën dhe ndjerë magjinë

Nuk ka rëndësi nëse Krishtlindjet sapo kanë kaluar apo kanë mbetur edhe pak muaj për të thëtitur gjithë magjinë e jashtëzakonshme që sjell kjo periudhë sepse ka njerëz që thjesht mezi presin ardhjen e 25 dhjetorit të ardhshëm. A mund t’i fajësojmë?

Gjatë periudhës së Ngjarjes, rrugët, lagjet dhe sheshet e qyteteve që njohim janë të mbushura me dritë dhe dekorime, duke i magjepsur rrugët dhe ndërtesat që njohim. Të presësh 365 ditë për t’i përjetuar sërish të gjitha këto mund të jetë vërtet tronditëse për disa prej nesh, por ndoshta nuk duhet të presësh kaq gjatë për të përjetuar sërish magjinë e Krishtlindjes.

Janë disa vende në botë, në fakt, që e kanë përvetësuar plotësisht frymën e festave duke zgjedhur ta përjetësojnë atë përgjatë gjithë vitit, edhe jashtë sezonit. Thjesht organizoni një udhëtim në këto destinacione të magjepsura për të rijetuar sërish gjithë magjinë e Krishtlindjes. Gati për t’u nisur?

Rothenburg ob der Tauber, thonë se, është qyteti që mishëron më së miri frymën e festave. Kushdo që ka qenë atje gjatë periudhës së Krishtlindjes do të mund ta konfirmojë se ky vend i vendosur në Landin e Bavarisë, Gjermani, duket si një përrallë e vërtetë Krishtlindjesh, e gjitha kjo falë arkitekturës gotiko-mesjetare që karakterizon qytetin dhe e bën të shkëlqyer.

Megjithatë, sot po shkruajmë për këtë vend për një tjetër arsye, sepse pikërisht këtu mund të përjetoni magjinë e Krishtlindjeve çdo ditë të vitit. Falë Käthe Wohlfahrt, një dyqani gjigant dekorimesh për Krishtlindje, do të keni ndjesinë se dhjetori nuk ka kaluar kurrë. Jashtë dyqanit ju pret furgoni i Babagjyshit, ndërsa brenda, midis dhuratave të të gjitha llojeve dhe dekorimeve të mahnitshme, këngët e Krishtlindjeve kontribuojnë për të krijuar një atmosferë të mbetur në kohë.

Edhe Rovaniem meriton poashtu një vend nderi në qytetet për t’u vizituar e për të përjetuar magjinë e Krishtlindjeve gjatë gjithë vitit dhe arsyeja do kuptohet menjëherë pas pak. Është pikërisht këtu, në kufi me Rrethin Arktik në Finlandë, ku ndodhet shtëpia e Babadimrin. Të vizitosh fshatin e Santa Klausit në verë ose në pranverë nuk i ndryshon gjërat, sepse do të gjeni Babadimrin, drerët e tij dhe elfët, të gatshëm të për organizuar të gjithë punën për 25 dhjetorin e ardhshëm. Por kryeqyteti i Laponisë (Teil Lapplands), nuk është i vetmi vend ku Santa Klausi strehohet gjatë vitit.

A keni dëgjuar ndonjëherë për Drøbak? Kjo qytezë simpatike e vendosur në anën lindore të fjordit të Oslos, Norvegji, strehon në fakt shtëpinë e Krishtlindjes në sheshin Tregaarden. E inauguruar më 1988, kjo ndërtesë strehon zyrën postare të Santa Klausit dhe një koleksion krishtlindjesh të jashtëzakonshëm e të përhershëm të.

Nëse këto destinacione nuk ju mjaftojnë ende për t’u mbushur me magjinë e Krishtlindjeve, atëherë duhet të ngjiteni deri në Indiana, sepse aty, sipas vendasve, Santa Klaus kalon pushimet verore. Qyteti i Santa Klaus është një homazh në plot kuptimin e fjalës për babain më bujar në botë.

Çdo cep dhe çdo rrugë e këtij qyteti flet gjuhën e Krishtlindjes, duke nisur nga rrugët që janë emërtuar me emrin e drerëve, për shembull. Nuk mungon, sigurisht, edhe një park tematik dhe një kështjellë. Vizitorët mund të shijojnë atraksionet me temë Krishtlindjesh 365 ditë në vit në këtë qytet historik të Midwestit me një park tematik dhe Santa’s Candy – Kështjellën e Karameleve të Santa.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More