GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

10 vendet më të vizituara në botë, në absolut

Janë vërtetë kaq të shumta bukuritë (natyrore dhe të krijuara nga njeriu) që meritojnë një vizitë të paktën një herë në jetë, por janë padyshim disa vende që tërheqin më shumë turistë se të tjerët. Ndoshta për famën e tyre, ose ndoshta thjesht sepse janë mrekulli të vërteta për t’u zbuluar. Cilat janë vendet më të vizituara në botë? Njëri prej tyre na çon në Meksikë, për një udhëtim prapa në kohë. Bëhet fjalë për Teotihuacan, qytet shumë i lashtë parakolumbian, në të cilin kanë mbetur piramida sugjestive, në zemër të një prej vendeve më të rëndësishme arkeologjike të të gjitha kohërave dhe është numri 1 në këtë përzgjedhje.


2. Statuja e Lirisë, simboli i Shteteve të Bashkuara

Ndër monumentet më të vizituara (dhe të fotografuara) në botë, sigurisht që nuk mund të mos përmendim Statujën e Lirisë, një simbol jo vetëm i Nju Jorkut, por edhe i Shteteve të Bashkuara. Nga piedestali i tij dominohet i gjithë gjiri i Manhatanit, duke ofruar një pamje të lë pa frymë. I inauguruar më 1886, është një homazh nga populli francez për pavarësinë amerikane.


3. Pallati Peterhof, muze magjepsës

Për një kohë të gjatë i përdorur si rezidencë perandorake, Pallati Peterhof është sot një muze mjaft i bukur, ndër më të vizituarit në botë. I vendosur në brigjet e Gjirit të Finlandës, është një nga Shtatë mrekullitë e Rusisë dhe i përket trashëgimisë së mbrojtur të UNESCO-s. Sallat e saj të pafundme të dekoruara në mënyrë të pasur dhe kopshtiet e tij të harlisura janë një magji e vërtetë.


4. Kulla Eifel në zemër të Parisit

Është në zemër të Parisit ku gjejmë të mrekullueshmen Kullën Eifel, monumenti më i famshëm në Francë. E bërë prej hekuri të farkëtuar me rastin e ekspozimit universale të vitit 1889, ajo u bë shpejt një nga atraksionet më të vizituara të të gjitha kohëve dhe çdo vit tërheq miliona turistë gati për të shkrepur foto suvenire dhe selfie të çmendura.


5. Pallati i Versajës dhe kopshtet e tij të mrekullueshme

Nuk na duhet të udhëtojmë larg për të gjetur një vend tjetër që është shumë i preferuar nga vizitorët. Bëhet fjalë për Pallatin e Versajës, një rezidencë shumë luksoze e lindur me urdhër të mbretit Louis XIV që mbeti për një kohë të gjatë zemra e pushtetit politik të Francës. Nëse brenda saj ka salla të mëdha dhe dhoma të mobiluara, janë kopshtet e tij që e bëjnë këtë vend vërtet unik.


6. Taj Mahal, xhevahiri indian

I përfshirë midis Shtatë Mrekullive të Teja të Botës, Taj Mahal është një mauzoleum indian me bukuri të jashtëzakonshme: i ndodhur në Agra, ai u ngrit në gjysmën e parë të shekullit të 17-të dhe është një monument ikonik. I rrethuar prej pishinash dhe shatërvanësh madhështorë uji mbi të cilat pasqyrohet kupola e tij, është një xhevahir ndër më të pëlqyerit e turistëve nga të gjitha anët e globit.


7. Partenoni, një kryevepër e arkitekturës greke

Ndër monumentet më të rëndësishme historike në botë është Partenoni, një nga shembujt më mahnitës të arkitekturës klasike greke. Ndodhet në Akropolin e Athinës, një vend emocionues ku janë gjetur ndërtesa të pabesueshme dhe objekte të çmuara. Dhe është pikërisht Partenoni ndoshta kryesori, një tempull i përbërë tërësisht prej mermeri sipas normave të stilit dorik.


8. Koloseu, dëshmi e Romës së lashtë

Edhe në Itali është një vend (që shuhet midis të shumtëve) i mrekullueshëm, ku vijnë miliona turistë çdo vit. Patjetër që po flasim për Koloseun, amfiteatrin romak më të madh në botë, si një dëshmi e shkëlqyer e Romës së lashtë. I ndërtuar midis viteve 70 dhe 80 pas Krishtit, ishte vendi i destinuar për spektaklet e gladiatorëve dhe ngjarjet publike. Sot është një nga simbolet më të famshme italiane.


9. Memoriali i Linkolnit, vendi i fjalimeve të famshme

Në qytetin e Uashingtonit është një monument me bukuri të jashtëzakonshme, Lincoln Memorial. I krijuar në formën e një tempulli dorik, ai u ndërtua në fillim të viteve ’900 për t’i bërë homazhe Abraham Lincoln. Dhe është pikërisht statuja që personifikon presidentin e 16-të të Shteteve të Bashkuara që qëndron në zemër të strukturës, ku janë mbajtur disa nga fjalimet më të rëndësishme historike.


10. Qyteti i Ndaluar, pallati perandorak kinez

Së fundi, ja ku jemi në zemër të Pekinit: këtu shtrihet Qyteti i Ndaluar, dikur pallati perandorak i dinastive të lashta kineze. I ndërtuar në fillim të viteve 1400, ai është një kompleks i madh i përbërë nga pothuajse 1000 ndërtesash, këtu është edhe ndërtesa më e madhe në botë. Prej gati një shekulli është shndërruar në një muze, që strehon një koleksion të madh veprash arti.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More