GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit


Kliko për më shumëKliko për më shumë

Armin Laschet, lideri i ri i CDU gjermane

Kongresi i partisë kristian-demokrate e zgjodhi president me 521 vota pro, kundër 466 të marra nga konkurrenti Friedrich Merz. “Nuk do t’ia dorëzojmë Gjermaninë terrorit të djathtë”

Është Armin Laschet lideri i ri i CDU. Me 1,001 delegatë, Kongresi i Partisë Kristian-Demorate e zgjodhi president me 521 vota pro dhe 466 kundër, të fituara nga Friedrich Merz. Katër abstenime. Laschet, guvernatori i North-Rhine Westphalia, zëvendëson Annegret Kramp-Karrenbauer, e cila ka dhënë dorëheqjen para afro një viti.

Zgjedhja e kandidatit për kancelar do të bëhet në pranverë. “Do të bëj gjithçka që Bashkimi CDU / CSU të vendosë se kush do të jetë kancelari i ardhshëm”, tha presidenti i ri i partisë Kristian-Demorate, duke falënderuar 1,001 delegatët menjëherë pas zgjedhjes së tij.

“Falënderoj për besimin që m’u dha dhe jam i vetëdijshëm për përgjegjësinë”, tha Laschet, i cili është edhe guvernator i Nordrhein Westfalen. Laschet falënderoi gjithashtu edhe dy kandidatët e tjerë, Merz dhe Norbert Roettgen, për “konkurrencë të ndershme”.

“Nuk do ia dorëzojmë Gjermaninë terrorit të djathtë”, pati thënë Laschet përpara balotazhit të fundit. Fjalim në të cilin pati folur edhe për çështjen amerikane. “Jo vetëm koronavirusi, lockdown, viruset e mutuara: sikur e gjitha kjo të mos ishte tashmë e çuditshme, tani janë edhe imazhet nga Capitol Hill në Washington. Për ne, Amerika ishte sinonim i demokracisë: mirë pra, në politikë është besimi që na çon përpara, dhe është ajo që Donald Trump shkatërroi në Amerikë”.

Sipas Laschet, “besimi është shkatërruar në Amerikë, ku një president ka polarizuar, duke mbjellë mosbesim dhe përçarje. Ky është helmi që ka futur në shpirtin amerikan dhe po e shohim deri ku e ka çuar: me dritare të shkatërruara dhe njerëz me brirë në zemrën e demokracisë”.

Dhe përsëri: “Besojmë se tek ne nuk mund të ndodhë”, theksoi guvernatori. “Edhe pse Luebcke u vra për idetë e tij. Ai ishte president i zonës së Kassel, një politikan i apasionuar. Por ne nuk do të lejojmë vendin ynë që të shkatërrohet nga terroristët e djathtë. Dëgjoj gjithmonë frazën që ju duhet të jeni në gjendje të polarizojmë. Jo, , është shumë e lehtë për të përhapur helmin, madje edhe në mënyrë dixhitale: ne duhet të jemi në gjendje të integrohemi, ta mbajmë shoqërinë të bashkuar. Është një punë e vështirë, duhet të dimë të dëgjojmë dhe të flasim edhe ata që nuk i doni, duke kërkuar kompromise dhe zgjidhjet që njerëzit presin nga ne”.


Ju, sigurisht, jeni të lirë t'i përdorni materialet tona, por në çdo rast duke cituar medien dhe autorin.
Ju gjithashtu mund të lexoni
VINI RE: Disa materiale në këtë hapësirë janë marrë nga interneti, duke u vlerësuar si në përdorim publik. Nëse subjektet e pranishme në foto ose video, apo autorët do të kenë diçka në kundërshtim me publikimin, do të mjaftojë të kërkojnë heqjen duke dërguar një email në: kontakt@gazetatjeter.com. Ne do të marrim masa sa më shpejt të jetë e mundur.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More