GazetaTjeter.com
Analiza e lajmit

Dakota Johnson rrëfehet: “Luftoj kundër depresionit që 14 vjeçe”

Laura DANI – Aktorja tridhjetë vjeçare ka rrëfyer se duke bërë “shumë terapi” ka mësuar të bashkëjetojë me depresionin: “Më bën të ndiej botën”. “Kompleksitetet” e saj sot, nuk i kushtëzojnë lidhjet e saj. Përfshirë historinë e dashurisë me Chris Martin

Dakota Johnson lufton kundër depresionit që kur ishte adoleshente. Aktorja 30-vjeçare e zbuloi këtë në një intervistë për Marie Claire Uk: “Fillova ta luftoj depresionin kur isha 14-15 vjeç. Por, duke u rritur, e duke bërë shumë terapi, mësova të bashkëjetoja me të. Për t’i parë edhe “bukurinë”. Sepse më bën të ndiej botën”. Dakota e kupton “se ka shumë kompleksitete”, por bën që ato të mos ndikojnë në jetën dhe në marrëdhëniet e saj, përfshirë edhe atë me të dashurin Chris Martin, këngëtarin e Coldplay dhe ish-burrin e Gwyneth Paltrow, me të cilin është lidhur që prej vitit 2017. “Nuk ia ngjesh komplekset e mia të tjerëve. Nuk lejoj që të bëhet problem për ata që i kam pranë”, shpjegoi ai.

Dakota kishte edhe më parë për shëndetin e saj mendor, kur iu bë e njohur gjithë botës falë trilogjisë ‘Fifty Shades of Grey’. Dy vjet më ka thënë se ai film, me ato skena erotike, me skllavërira dhe praktika të çuditshme, e kishte “shkatërruar”. Më pas erdhi remake i Suspiria që e vuri në provë të ashpër shëndetin e saj psikologjik: “Qëndronim në një hotel të braktisur, në majë të një mali. Në çati, ishin tridhjetë përsëritës për telefona dhe ndërtesa përshkohej në çdo cep nga energjia elektrike. I jepnin zemër njëri-tjetrit sapo na ndodhte që të prekeshim, bënte një i ftohtë qensh. Xhirimi i këtij filmi më çmeriti aq shumë sa m’u desh të shkoja në terapi”.

Dakota kishte folur edhe më parë për ankthin që e mbërthente. Që në epokën e koronavirusit është përkeqësuar: “Ndiej ankthin më të çmendur për botën dhe planetin tonë. Mendoj vazhdimisht për gjendjen e botës në këto momente. Një mendim që më mban zgjuar gjithë natën, çdo natë. Truri im endet nëpër rrëmujëra të çmendura dhe të errëta. Më duhet të bëj shumë punë për t’i vënë fre këtyre mendimeve. Bëj shumë terapi”.

You might also like